Τρίτη ήττα εκτός έδρας για την ομάδα μας

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ακόμα μία εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας, η οποία αυτή τη φορά ήρθε στη Βέροια με σκορ 75-68, ύστερα από μία εμφάνιση με καλές και κακές στιγμές στο παιχνίδι της.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Η ομάδα αν και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με απανωτούς πόντους του Ακριτίδη, έχασε γρήγορα το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο κινήθηκε κλειστά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά. Η ομάδα μας ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ έχοντας το Γιώργο Θεοδωράκο σε καλή επιθετικά μέρα και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 3. Η διαφορά αυξήθηκε στη δεύτερο περίοδο (20-27 και 22-29). Το σκορ κόλλησε για τα επόμενα τρία σχεδόν λεπτά με την ομάδα μας να χάνει τη δυνατότητα (δύο άστοχα τρίποντα και δύο λάθη στις τέσσερις τελευταίες κατοχές) να ξεφύγει περισσότερο. Τα λάθη και τα άστοχα σουτ συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό ωφέλησε τους γηπεδούχους που ανέκαμψαν ροκανίζοντας σταδιακά τη διαφορά, φέρνοντάς την εν τέλει στα επίπεδα της ισοπαλίας με τη λήξη του ημιχρόνου (32-32).

Στο δεύτερο μέρος οι Αετοί ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν το μομέντουμ και προσπέρασαν χτίζοντας μια διαφορά που έφτασε τους 7 πόντους (50-43). Η ομάδα μας επέστρεψε ωστόσο εκ νέου (53-53) με τον Θεοδωράκο - κρύο αίμα να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα της Βέροιας να προηγείται με 4 (57-53) ύστερα από ακόμα μια αμυντική ολιγωρία σε ελεύθερη βολή των αντιπάλων. Και κάπου εκεί τα πράγματα άλλαξαν τροπή. Δυο συνεχόμενες διαιτητικές αποφάσεις (καλάθι του 23 της γηπεδούχου ύστερα από βήματα, και επιθετικό φάουλ του Παπαδόπουλου που από απλό δόθηκε αντιαθλητικό, εκνεύρισαν τα μέλη της αποστολής της ομάδας μας). Οι συνεχόμενες τεχνικές ποινές σε πάγκο, παίκτες κλπ κλπ καθώς και η αποβολή όλου του προπονητικού team, αποσυντόνισαν την ομάδα η οποία είχε να διαχειριστεί ακέφαλη πλέον (χρέη προπονητή ανέλαβε ο αρχηγός Θόδωρος Ποζίδης), ένα χάντικαπ 14 πόντων (67-53). Παρόλα αυτά η ομάδα έκανε μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια να ανακάμψει, έφτασε μέχρι το – 6, (67-61), δε άντεξε ωστόσο μέχρι το τέλος και μοιραία ηττήθηκε ύστερα από ένα παιχνίδι που έχασε την αξία του από τη στιγμή των αποβολών και μετά.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Οι 13/26 βολές σε ένα παιχνίδι τόσο κλειστό όσο αυτό, καθώς και τα 15 λάθη ειδικά αυτά που έγιναν σε στιγμές που η ομάδα βρισκόταν μπροστά στοίχισαν ανεπανόρθωτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Δυστυχώς η καλύτερη του μέχρι στιγμής εμφάνιση, συνοδεύτηκε με ήττα. Τα έδωσε όλα σε άμυνα και επίθεση, ήταν κυριολεκτικά καυτός με 6/9 τρίποντα, έφυγε ωστόσο ηττημένος παρά την υπερπροσπάθεια. Η στατιστική συνοδεύτηκε από 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ 1 τάπα και 2 λάθη.

ΠΑΡΗΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ

Το ίδιο ισχύει και για τον ψηλό μας που έφυγε με ακόμα ένα double double από το γήπεδο, με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Ο Πάρης έδωσε ότι είχε και δεν είχε, πάλεψε μέχρι το τέλος, κέρδισε και έχασε μονομαχίες, έφυγε και αυτός όμως με κατεβασμένο το κεφάλι παρά την υπερπροσπάθεια.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και ο Νίκος Θεοδωράκος, που αναφέρθηκε μεταξύ άλλων για πρώτη φορά για τη διαιτησία.

“Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με τον πρώτο της βαθμολογίας. Ακολουθώντας το πλάνο μας σε άμυνα και επίθεση καταφέραμε να μείνουμε κοντά στο σκορ, παίρνοντας και το προβάδισμα κάποιες στιγμές του παιχνιδιού. Όμως κάποια λάθη μας, αρκετές χαμένες βολές και κάποιες διαιτητικές αποφάσεις έκριναν το αποτέλεσμα.”