Ηττήθηκε άδοξα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Άδοξη ήττα στην πρεμιέρα. Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε στη Λάρισα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Αν και βρέθηκε να προηγείται στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, γνώρισε τελικά μια ήττα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιστρέφοντας με το κίτρινο φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Προηγηθήκαμε με 0-5 στο ξεκίνημα. Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ ωστόσο στη συνέχεια επέτρεψαν τους γηπεδούχους να επανέλθουν και να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα μας. Παπαδόπουλος και Θεοδωράκος ανέβασαν επίπεδο, σκοράροντας 18 από τους 26 πόντους του δεκαλέπτου. Η ομάδα μας προσπέρασε και διατηρήθηκε στη θέση του οδηγού του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-38).

Το προβάδισμα της ΚουΠα Κιλκίς διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 8 (43-51), κάποια λάθη ωστόσο προσέφεραν εύκολα καλάθια αιφνιδιασμών στη γηπεδούχο που πάντα έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει.

Το παιχνίδι διατήρησε το χαρακτήρα του ντέρμπι, ειδικά από τη στιγμή που ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο μπορέσαμε να ξεφύγουμε αν και μας δόθηκαν και εδώ οι ευκαιρίες. Το 57-62 έγινε 62-62 και από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη. Τελικά, ήταν η ομάδα της Λάρισας αυτή που στάθηκε ψυχραιμότερη και τυχερότερη. Δυο λεπτά πριν το τέλος, προσπέρασε σε 68-67 και 71-68, παίρνοντας μια αγχωτική νίκη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Σούταρε περισσότερα τρίποντα από δίποντα. Τα περισσότερα αν και υπό καλές προϋποθέσεις τα περισσότερα εξ αυτών ωστόσο, ήταν άστοχα.

Στράφι πήγαν και οι 15 ασίστ (αισιόδοξο μήνυμα η ομαδικότητα που επιδεικνύουν οι παίκτες μας), που θα ήταν περισσότερες αν έμπαιναν τα ελεύθερα σουτ.

Επιπρόσθετα, τα 15 λάθη στα οποία υπέπεσε, έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλο να μετατρέψει σε πόντους τους πολλούς αιφνιδιασμούς που δεχτήκαμε στο transition.

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Πέτυχε 18 πόντους με 11/11 βολές κερδίζοντας 11 φάουλ από τους αντιπάλους του. Ο συντελεστής PIR (Performance Index Rating) * ήταν ο υψηλότερος από κάθε άλλο συμπαίκτη του. Αν δε, ήταν εύστοχος και στα τρίποντα ενδεχομένως να μιλούσαμε σήμερα για νίκη και όχι για ήττα.

* (Points + Rebounds + Assists + Steals + Blocks + Fouls Drawn) - (Missed Field Goals + Missed Free Throws + Turnovers + Shots Rejected + Fouls Committed).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Ρεαλιστικά αντιμετώπισε την πρώτη ήττα ο coach Θεοδωράκος, κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα από τις δηλώσεις του:

“Δυστυχώς χάσαμε ένα εκτός έδρας παιχνίδι που όπως εξελίχθηκε θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και βρισκόμασταν μπροστά στο σκορ. Όμως τα πολλά λάθη και η αστοχία μας σε ελεύθερα σουτ κράτησαν τον αντίπαλο στο παιχνίδι. Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας την ήττα και να προετοιμαστούμε για τον εντός έδρας αγώνα με την ομάδα της Μελίκη με στόχο την πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα.”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Δυστυχώς η ομάδα δεν τα κατάφερε. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και θα μπορούσε να λήξει ευνοϊκά για εμάς. Λίγο τα λάθη, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης και κάποιες κακές αποφάσεις, λίγο η κούραση, έφεραν μοιραία την ήττα. Προχωράμε ωστόσο. Δεν έχουμε χρόνο για λύπες. Αναλύουμε τα λάθη μας, βελτιωνόμαστε στις προπονήσεις και συνεχίζουμε. Επόμενη αντίπαλος, η Μελίκη την οποία υποδεχόμαστε στην ερχόμενη Κυριακή στην έδρα μας.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παυλίδης Στ., Παπαδόπουλος Σ. 18(1τρ.), Τσολάκης, Ποζίδης, Καρυπίδης 3(1τρ.), Παυλίδης Σ, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 15(3τρ.), Μανδαλάκης 17(2τρ.), Κολεσιώτης, Ακριτίδης 11, Μακούλης 9(1τρ.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15 - 12, 35 - 38, 57 - 60, 75 - 72