Εκτός έδρας ήττα στην πρώτη της επίσημη εμφάνιση.

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Επέστρεψε αλλά δεν προσπέρασε. Η ΚουΠα Κιλκίς, αν και κάλυψε μια διαφορά 23 πόντων βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους, διεκδίκησε στο τέλος τη νίκη, ηττήθηκε ωστόσο από το Άργος Ορεστικό αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι το θεσμό του 49ου Κυπέλλου Ελλάδας.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Η ομάδα μας μπήκε με το αριστερό στο παιχνίδι δεχόμενη 13 αναπάντητους πόντους μετά το 0 - 2 με το οποίο προηγήθηκε και βρέθηκε να κυνηγά την αντίπαλό της από το ξεκίνημα. Η κακή αμυντική μας συμπεριφορά ώθησε τους γηπεδούχους, ενώ η διαφορά μεγάλωνε σταδιακά κλείνοντας στη μεγαλύτερη της τιμή με τη λήξη του ημιχρόνου (36 - 20). Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε αρχικά σχεδόν στο ίδιο τέμπο. Ένα δεύτερο σερί αναπάντητων πόντων (7 - 0) εκτόξευσε τη διαφορά στους 23 (43 - 20) που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Οι φωνές του coach Θεοδωράκου στο επερχόμενο time out ενεργοποίησε τους παίκτες μας που σταδιακά άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 5 - 18 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, δίνοντας ενδιαφέρον σε ένα παιχνίδι που έδειχνε να ολοκληρώνεται ατυχώς από πολύ νωρίς για την ομάδα μας. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο μια νέα αμυντική αδράνεια έδωσε μια διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους με το σκορ να φτάνει στο 60 - 42. Η αφύπνιση ωστόσο των Θεοδωράκου και Παπαδόπουλου, καθώς και η καλύτερη συνολικά αμυντική παρουσία του σχήματος που εκείνη τη στιγμή βρισκόταν στο παρκέ, οδήγησε την ομάδα μας σε ένα επιμέρους 5 – 23 πλησιάζοντας σε απόσταση βολής (68 - 65). Ένα ελεύθερο άστοχο τρίποντο από πλευράς μας και μία εύστοχη βολή από πλευράς τους έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της Δυτικής Μακεδονίας, στέλνοντας αυτούς στον επόμενο γύρο και στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η ομάδα έχασε τη μάχη των ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, έκανε 11 λάθη (από τα 16 συνολικά), και βρέθηκε εξ αρχής πίσω στο σκορ. Κατά τα λοιπά στάθηκε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών ειδικά τη στιγμή που κυνηγούσε να επιστρέψει (20/25), μα ήταν συνολικά άστοχη με 20 στα 62 εντός πεδιάς. Σημαντικό και το γεγονός πως η ομάδα τα πήγε περίφημα επιθετικά στο 2ο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 47 πόντους.

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Πήρε την ομάδα στις πλάτες του και μαζί με την πολύτιμη συμβολή του Γιώργου Θεοδωράκου προσπάθησε μα δεν τα κατάφερε. Πέτυχε 28 πόντους με 12/13 βολές, 2/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ κέρδισε 12 φάουλ φθείροντας όλους τους περιφερειακούς της αντίπαλης ομάδας. Μοναδικό μελανό σημείο τα 6 λάθη, προϊόν της έντονης πίεσης που του ασκήθηκε.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Περιεκτικός και ουσιαστικός ο coach Θεοδωράκος στις δηλώσεις του:

“Μπήκαμε στον αγώνα χωρίς συγκέντρωση και χωρίς διάθεση στην άμυνα, αφήσαμε τον αντίπαλο να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να βάλει κάποια εύκολα καλάθια. Έτσι από νωρίς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνα μας βάλαμε μερικά μεγάλα σουτ και φτάσαμε στο σημείο να διεκδικήσουμε το παιχνίδι χωρίς όμως τελικά να πάρουμε τη νίκη.”