Ομάδα από μέταλλο

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Όγδοη νίκη στη σειρά για την ομάδα μας, που από ό τι φαίνεται, αρνείται να ηττηθεί. Επικράτησε αυτή τη φορά της ΜΕΝΤ εντός έδρας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, με 74 – 69.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Αν και επιθετικά κινήθηκε (βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο με 5-0 και 11-6 αργότερα) σε ικανοποιητικά επίπεδα, στην άμυνα παρουσιάστηκαν αρκετά προβλήματα για την ομάδα μας. Δέχτηκε αρκετά εύκολoυς πόντους στη ρακέτα της ενώ πληγώθηκε όχι λίγες φορές και από την περιφέρεια. Κάπως έτσι προσπεράστηκε και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, παραμένοντας ωστόσο αρκετά κοντά στην αντίπαλό της. Το δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 21-25. Η συνέχεια ήταν εξίσου δύσκολη για την ομάδα μας, που δεν έβρισκε λύση στο αμυντικό κομμάτι. Η περιφερειακή της άμυνα δεν λειτούργησε ουσιαστικά με αποτέλεσμα να δεχτεί 6 τρίποντα (οι 18 από τους 20 πόντους της ΜΕΝΤ, προήλθαν έξω από τη γραμμή των 6,75). Το ημίχρονο έληξε με 38-45 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας με buzzer beater τρίποντο-μαχαιριά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ωστόσο πολύ διαφορετικό. Με την άμυνα φανερά βελτιωμένη (έμεινε πολλές φορές η μπάλα στα χέρια των αντιπάλων) και με τους ψηλούς μας να σκοράρουν 7 αναπάντητους πόντους (4 από τον Πάρη Ακριτίδη και 3 από μία βόμβα του Μανούσου από τα εφτάμισι μέτρα) έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Η αναμέτρηση πήρε μια άγρια ομορφιά με ελκυστικό μπάσκετ και με τις δυο ομάδες να δείχνουν εκατέρωθεν πόσο πολύ θέλουν τη νίκη. Το σκορ κινήθηκε σε κλειστά επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου αλλά και του επόμενου. Δυο παίκτες έκαναν τη διαφορά σε αυτό το σημείο. Καταρχάς, ο Σάββας Μανούσος που σταμάτησε να πασάρει (5 ασίστ στα πρώτα 30 λεπτά) και αποφάσισε να σκοράρει, κάτι το οποίο έπραξε με επιτυχία πετυχαίνοντας τους 11 από τους 21 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο δεύτερος είναι ο Μπάμπη Ημερίδης, που έδειξε για ακόμα μία φορά πόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει όταν η αντίπαλη άμυνα τον αγνοήσει. Τι έκανε; Πέτυχε 7 με ένα τρίποντο και ένα δίποντο, ενώ έκλεψε σε κρίσιμη αντίπαλη κατοχή τη μπάλα κερδίζοντας φάουλ που μετουσιώθηκε σε δύο βολές. Η ομάδα μας εν τέλει στάθηκε ψυχραιμότερη, προηγήθηκε με 67 – 63 και η διαφορά των 4 πόντων που εξασφάλισε, υπήρξε τόσο ικανή όσο και αρκετή τελικά την όγδοη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ψύχραιμη στις βολές, καλή στα δίποντα, άστοχη στα τρίποντα, οικονομική με λίγα σχετικά λάθη, η ομάδα μας έδειξε ένα καλό πρόσωπο ειδικά στο δεύτερο μέρος που επικράτησε με ένα επιμέρους 36-24. Πολύ σημαντικό στοιχείο και ο πλουραλισμός στην επίθεση με 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

Για δεύτερη συνεχόμενη βραδιά μοίρασε 5 τελικές πάσες. Σκοράροντας ακόμα 21 συνέβαλε ουσιαστικά στην επίτευξη 31 από τους 74 πόντους της ομάδας του. Αυτό τον χαρακτηρίζει man of the match. Παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, και ταλαιπώρησε ξανά τους αντίπαλους ψηλούς κερδίζοντας 6 φάουλ.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΗΜΕΡΙΔΗΣ

Ήταν αλάνθαστος από όπου κι αν σούταρε. (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο). Η εμφάνισή του συνοδεύτηκε από 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα ενώ μόνο τα 4 λάθη μετρίασαν μια κατά τα άλλα άψογη παρουσία.

ΠΑΡΗΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ

Η μαχητικότητα και η διάθεση του είναι δεδομένη. Όταν σε αυτά προστίθενται 14 πόντοι με άψογα στατιστικά (4/4 βολές, 5/9 δίποντα και 5 ριμπάουντ σε 18 σχεδόν λεπτά), δεν γίνεται να μην θεωρείται σπουδαία η εμφάνισή του και να μην βρίσκεται στους διακριθέντες του αγώνα της Τετάρτης.

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ακόμα μια καλή εμφάνιση από το Συμεών. Σκόραρε όποτε χρειάστηκε, προσέφερε καλάθια στους συμπαίκτες του συναγωνιζόμενος το Μανούσο στις ασίστ (5 τελικές και αυτός), έκλεψε τρεις φορές τη μπάλα ενώ ανανέωσε άλλες δυο φορές την επίθεση μας «κλέβοντας» 2 επιθετικά ριμπάουντ από τους αντίπαλους ψηλούς.

BΑΣΙΛΗΣ ΘΕΟΓΙΑΝΝΗΣ

Πέτυχε τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας του δηλώνοντας ουσιαστικά παρών στην εξίσωση του αγώνα, ενώ συνολικά σκόραρε 12 μαζί με 4 ριμπάουντ μια τελική πάσα. Ο Βασίλης αποτελεί αναπόσπαστο γρανάζι της μηχανής της ομάδας ενώ ο χρόνος αποτελεί σύμμαχο για τον ίδιο και τους συμπαίκτες του.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Πώς να μην είναι ικανοποιημένος και ο coach Θεοδωράκος, ειδικά μετά την αλλαγή της αγωνιστικής συμπεριφοράς της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο;

«Ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας με μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Κατά τη γνώμη μου το ματς κρίθηκε από την άμυνα. Μπήκαμε στον αγώνα χωρίς διάθεση να παίξουμε άμυνα και χωρίς συγκέντρωση. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την άμυνα μας, βγάλαμε διάθεση και ενέργεια για αυτό και δεχτήκαμε μόνο 24 πόντους. Έτσι μπορέσαμε να περάσουμε μπροστά στο σκορ και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά πήραμε τη νίκη».

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα αυτή είναι φτιαγμένη από μέταλλο. Βρίσκει λύσεις από όλα τα παιδιά και κάπως έτσι η κακή επιθετικά βραδιά του ηγέτη της, Γιώργου Θεοδωράκου καλύπτεται από τους υπόλοιπους. Η ομάδα αρνείται να χάσει ακόμα και όταν οι συνθήκες δεν την ευνοούν. Προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις ενός δύσκολου αγώνα απέναντι σε μια ποιοτικότατη ομάδα (ας μην ξεχνάμε πως γνωρίσαμε την ήττα ,βαριά μάλιστα, στο εκτός έδρας παιχνίδι με 80-60), και ανταποκρίθηκε θετικά. Φιγουράρει πλέον μόνη δεύτερη στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου της, πίσω μόνο από την αήττητη Αρετσού και καλείται να την αντιμετωπίσει την ερχόμενη Κυριακή, στο ντέρμπυ πρωτοπόρων της 17ης αγωνιστικής!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 13(1τρ.), Ημερίδης 11(1τρ.), Ποζίδης , Παπαδόπουλος Ν., Μιρόσαβιτς, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 3(1τρ.), Φιλιππίδης , Θεογιάννης 13(2τρ.), Ακριτίδης 14, Μανούσος 21(1τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 38-45, 54-55, 74-69