Nα την πιεις στο ποτήρι

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Την καλύτερη της μέχρι στιγμής εμφάνιση, πραγματοποίησε η ομάδα μας στο δεύτερο εντός έδρας της παιχνίδι απέναντι στον Εθνικό Κοζάνης. Επικράτησε με 85 – 67 προσφέροντας παράλληλα όμορφο θέαμα στους φίλους της.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Ήταν η πρώτη φορά που οι παίκτες μας μπήκαν προσηλωμένοι στο στόχο τους. Πήραν το προβάδισμα από την αρχή και δεν το έχασαν ποτέ ως το τέλος του αγώνα. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 18-6 υπέρ μας. Τα προερχόμενα από την ομαδική συμπεριφορά της ομάδας ελεύθερα σουτ, βρήκαν στόχο αυτή τη φορά, ενώ οι Θεοδωράκος (9 πόντοι) και Μανούσος (11 πόντοι) πλήγωναν την αντίπαλη άμυνα πότε από έξω και πότε από μέσα. Το μοτίβο άλλαξε προς στιγμήν στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, όταν και η συγκομιδή μας από τα 6,75 ήταν μηδενική (0/7). Η ομάδα μας κόλλησε για ένα τρίλεπτο, όσο ο μαχητικός Εθνικός ροκάνιζε τη διαφορά, φτάνοντας την στους 3 (32-29), 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δύο βολές και ένα δίποντο του Μανούσου επανέφεραν μια διαφορά ασφαλείας (36-29) και οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με 7 πόντους να τις χωρίζουν.

Πανομοιότυπα με το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε κα το τρίτο, όταν η ομάδα μας απομακρύνθηκε ξανά με το Σάββα Μανούσο να μη λέει να σταματά να σκοράρει. Ο ψηλός μας πέτυχε ακόμα 11 πόντους στο τρίτο, μοιάζοντας να μην έχει αντίπαλο. Η πίεση απέφερε καρπούς, οι αιφνιδιασμοί διαδέχονταν ο ένας τον άλλον, μερικοί δε από αυτούς είχαν εντυπωσιακή κατάληξη (βλέπε βίντεο). Το 59 – 43 στο τέλος της τρίτης περιόδου, κρυφο-υποδείκνυε την τελική κατάληξη και τον τελικό νικητή. Η ομάδα μας χωρίς να δείχνει καμία υποτίμηση στον αντίπαλο, συνέχισε να πιέζει, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 24 (70-46). Τα υπολειπόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποιο ενδιαφέρον όσον αφορά την έκβαση του αγώνα και το 85 – 67 επισφράγισε μια καθόλα δίκαιη νίκη της ομάδας μας.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίστηκε ο αντίπαλος. Κανείς έως τώρα δεν μας χαρίστηκε και ούτε πρόκειται στο μέλλον. Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να δείξει την ποιότητα της και το έκανε. Δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο του αγώνα και γι’αυτό εν τέλει ανταμείφθηκε.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Πολύ εύστοχη στις βολές (14/16), εύστοχη στα δίποντα (22/40) και καλή (9/29)στα τρίποντα. Όταν ωστόσο χρειάστηκε να μπουν τα σουτ, ειδικά στο ξεκίνημα, αυτά μπήκαν (τα 5 από τα 8 πρώτα εντός πεδιάς σουτ ήταν τρίποντα και μαζί με τα 3 δίποντα του Μανούσου διαμόρφωσαν το 21-8, βάζοντας την ομάδα μας σε θέση οδηγού και αυτήν της Κοζάνης σε θέση κυνηγού). Κατά τα λοιπά, η σοβαρότητα της ομάδας τεκμηριώνεται από τα λίγα συγκριτικά με άλλες φορές λάθη (8).

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Οι ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ

Στην κοινωνική τους ζωή, ο ένας πάντρεψε τον άλλον. Στη μπασκετική τους ειδικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ο ένας συμπλήρωσε τον άλλον. Γιώργος κερνούσε και Σάββας έπινε, ή το αντίθετο.

ΣΑΒΒΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

Για το Μανούσο τι μπορεί να πει κανείς. Ήταν καταπληκτικός. Έκανε κατά τεκμήριο το καλύτερο του παιχνίδι από τη στιγμή που ήρθε στην ομάδα. Υπήρξε όσο βρισκόταν μέσα στο παρκέ κυριαρχικός και απόλυτα επιδραστικός. Ανίκητος μέσα στη ρακέτα, σκόραρε με χίλιους και έναν τρόπους, με όλα τα χέρια, hook δεξιά, hook αριστερά, με καρφώματα, με σουτ από τα 4-5 μέτρα, ακόμα και με τρίποντο. Τα έβαλε σχεδόν όλα έχοντας το ευφάνταστο 4/4 βολές – 13/15 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Ήταν εξίσου δημιουργικός μοιράζοντας 3 τελικές πάσες μα και φόβητρο στην άμυνα με 10 ριμπάουντ. 1 κλέψιμο και 3 στοπς. Όλα τα παραπάνω σε λιγότερο από 30 λεπτά.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Το alter ego του κουμπάρου του. Έδωσε για ακόμα μία φορά το 100%. Έπαιξε ξανά στο όριο. Τα σουτ του βγήκαν, οι άμυνες του για ακόμα μια φορά υπήρξαν σεμιναριακές, η συνεισφορά του συνολικά σε άμυνα και επίθεση ήταν ο καταλύτης για την τελική επικράτηση. Σκόραρε 22 με 4 τρίποντα, ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 3 κλεψίματα, 2 στοπς και μόλις ένα λάθος σε 32,5 λεπτά.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Ευχαριστημένο μετά το παιχνίδι ήταν και ο coach Νίκος Θεοδωράκος.

«Για 40 λεπτά είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και

δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Μπήκαμε στον αγώνα με διάθεση και συγκέντρωση στην άμυνα, σουτάροντας παράλληλα πολύ καλά στην επίθεση.

Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για τον δύσκολο αγώνα της Κυριακής με τον Άθλο ώστε να πάρουμε την πρώτη εκτός έδρας νίκη μας.» .