KOUPA CLUB

6η Αγωνιστική Ανδρών (ΘΕΣΕΙΣ 1-4) : ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΑΣ ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 93-51

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΚΕΜ η ΚουΠα Κιλκίς

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ήταν η δικαιότερη εξέλιξη της αγωνιστικής περιόδου που διατρέξαμε, και έγινε πράξη. Η ΚουΠα Κιλκίς στρογγυλοκάθεται πλέον αναπαυτικά στο θρόνο της πρωταθλήτριας ΕΚΑΣΚΕΜ, σε ένα θρόνο που δικαιωματικά της ανήκε. Επικράτησε εντός  έδρας με το εμφατικό 93 – 51 του Άθλου Αλεξάνδρειας, ολοκληρώνοντας τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με 23 νίκες και μόλις 1 ήττα.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα και νευρικά στα πρώτα λεπτά. Κάπου στη μέση της περιόδου η ομάδα μας πήρε ρυθμό και άρχισε να ξεμακραίνει από την αντίπαλό της. Ένα γκολ φάουλ του Μπάμπη Ημερίδη τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος πήγε το σκορ στο 13 – 6. Αμέσως μετά τη διακοπή (time out ο Άθλος) ωστόσο, όλα πάγωσαν για τουλάχιστον μιάμιση ώρα. Μια γενική διακοπή της τροφοδοσίας ηλεκτρικού ρεύματος σε μεγάλο μέρος του δικτύου της πόλης, ανέκοψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων, όπως δυστυχώς και το ρυθμό που σταδιακά δείχναμε πως αποκτούσαμε. Η καταιγίδα ωστόσο που λέγεται ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ, δεν άργησε να ξεσπάσει. Ενενήντα σχεδόν λεπτά αργότερα και με τη βλάβη να έχει αποκατασταθεί, οι παίκτες μας μπήκαν στο γήπεδο κυριολεκτικά με το «μαχαίρι στα δόντια». Το επιμέρους 16 – 1 μέσα σε τρία περίπου λεπτά έγειρε την πλάστιγγα οριστικά και τελεσίδικα υπέρ της γηπεδούχου. Το 29 – 7 του πρώτου δεκαλέπτου ψαλίδισε κάθε ελπίδα για ανάκαμψη για το φιλότιμο Άθλο, που όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια, απομακρυνόταν σταθερά από τη διεκδίκηση της νίκης. Όλα ασφαλώς προήλθαν από την άμυνα. Η πίεση που ασκήθηκε στον αντίπαλο έφερε καρπούς. Τα τέσσερα κοψίματα και τα τρία κλεψίματα του δεκαλέπτου προκάλεσαν συνθήκες αιφνιδιασμού. Η ΚουΠα Κιλκίς επιτέθηκε στο transition, βρήκε απροετοίμαστη την αντίπαλη άμυνα και αποσπάστηκε ακόμα περισσότερο. Η πίεση και η σταθερότητα στην απόδοση δεν αυξομειώθηκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να ολοκληρώνεται με μια διαφορά ασφαλείας (48 – 24).

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι φρενήρης. Οι αιφνιδιασμοί διαδέχονταν ο ένας τον άλλον, το σκορ μεγάλωνε, η νίκη διαφαινόταν όλο και πιο καθαρά, ο κόσμος που γέμισε το γήπεδο πανηγύριζε ήδη για την επερχόμενη νίκη, οι καταπληκτικές cheerleaders ξεσήκωναν τους πάντες με την ενέργεια και το ρυθμό τους και η ατμόσφαιρα  ήταν κάτι περισσότερο από γιορτινή. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι BIG 4 ήταν ασταμάτητοι κάνοντας  ό, τι ήθελαν στο παρκέ. Τα δύο κολλητά τρίποντα του καυτού Θεοδωράκου με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά σε ακόμα μεγαλύτερο επίπεδο και όλα είχαν τελειώσει πριν ουσιαστικά ξεκινήσουν. Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας μετουσιώθηκε σε 28 ακόμα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Τίποτα δεν άλλαξε ασφαλώς και στην τέταρτη περίοδο με τον coach Θεοδωράκο να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες της ομάδας και τη διαφορά μεταξύ του πρώτου και του τρίτου του πρωταθλήματος να σταματά στο +42.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Οι παίκτες μας μπήκαν μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου αποφασισμένοι να επικρατήσουν. Το μάτι τους γυάλιζε και ασφαλώς δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα στο μυαλό τους εκτός της νίκης. Το μεγάλο βήμα άλλωστε έγινε την προηγούμενη εβδομάδα μέσα στην Κατερίνη. Το πάθος, η θέληση, η αυτοπεποίθηση ήταν τα τρία συστατικά που μπολιάστηκαν στη συνείδηση των παικτών και ξεδιπλώθηκαν μέσω της καταπληκτικής τους απόδοσης.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Oι 93 πόντοι που επιτεύχθηκαν ήταν οι περισσότεροι που πέτυχε η ομάδα στα playoffs και η τρίτη καλύτερη επιθετική επίδοση μέσα στη  χρονιά, μετά τους 112 επί της ΑΓΕ Πιερίας και τους 95 απέναντι στους Ατρόμητους. Τα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς ήταν με βάση και τη σημαντικότητα του αγώνα εξαιρετικά, με 56% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, ενώ η ομαδικότητα φάνηκε από τις 21 τελικές πάσες στις 32 εύστοχες τελικές προσπάθειες. Η ασφυκτική πίεση ωστόσο στην άμυνα ήταν το άλφα και το ωμέγα για την επίτευξη της επικράτησης. Η ομάδα του Άθλου δεν μπόρεσε να ξεδιπλώσει το ταλέντο της στην επίθεση, δεν έτρεξε όπως θα ήθελε, δεν πήρε αυτό που ζήτησε από το παιχνίδι και υπέκυψε δίκαια.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Φύλαγαν όλοι την καλύτερή τους εμφάνιση για το τέλος. Ήταν όλοι τους υπέροχοι, ξεχώρισαν ωστόσο οι Ημερίδης, Θεοδωράκος και Μανούσος.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΗΜΕΡΙΔΗΣ

Ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι από το Μπάμπη Ημερίδη. Έκανε κυριολεκτικά ό τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, δεν απειλήθηκε ποτέ, σκόραρε 23 από μέση και κοντινή απόσταση, ήταν εύστοχος (7/10 δίποντα) και απόλυτα κυριαρχικός. Η άψογη στατιστική του συνοδεύτηκε από 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα, 9 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος. Ο Μπάμπης ολοκλήρωσε μια χρονιά κάνοντας τις πιο μεστές και ολοκληρωτικές εμφανίσεις του όπως αναμενόταν  άλλωστε στο τέλος της χρονιάς.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Ο Γιώργος ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και αποτρεπτικός στην άμυνα. Σκόραρε όποτε χρειάστηκε πετυχαίνοντας καθοριστικά τρίποντα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ τα δυο κολλητά τρίποντα στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου, έβγαλαν οριστικά τον αντίπαλο από την εξίσωση διεκδίκησης της νίκης. Στην άμυνα, έκλεψε, έκοψε και εκμηδένισε όποιον μάρκαρε. Ολοκλήρωσε τη χρονιά με μια ηγετική εμφάνιση. Πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε τη μπάλα 2 φορές και την έκοψε ακόμα μία. Λίρα εκατό για ακόμα μια φορά!

ΣΑΒΒΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

Μεγάλο παιχνίδι και από το Σάββα. Αποτέλεσε τον παίκτη φόβητρο μέσα στη ρακέτα, δυσκολεύοντας τους αντιπάλους να περάσουν μέσα στο ζωγραφιστό. Έπαιξε σαν πραγματικός seven footer, μοίρασε σωστά προς τα έξω τη μπάλα ενώ ξεδίπλωσε για ακόμα μια φορά τα επιθετικά του χαρίσματα, σκοράροντας  μάλιστα και 2 (penalty) τρίποντα.  19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 τάπες για τον παίκτη που έκανε ακόμα ποιοτικότερη την ομάδα μας από τα μέσα της αγωνιστικής περιόδου.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Τι χρονιά κι αυτή! Πόσα ζήσαμε εντός και εκτός γηπέδου. Ξεκινήσαμε τη χρονιά ως φαβορί για την άνοδο, και το επιβεβαιώσαμε μέσα από την αγωνιστική μας δράση. Η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος πήρε το πρωτάθλημα και μαζί με αυτό και την άνοδο στη Γ Εθνική Κατηγορία.

Η ανδρική ομάδα του Αθλητικού Πολιτιστικού Συλλόγου ΚουΠα Κιλκίς με μια ζωή μόλις 5 χρόνων γιόρτασε μέχρι στιγμής δύο ανόδους με τη δεύτερη να είναι ασφαλώς και η σημαντικότερη. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κόσμο της πόλης μας και τους φανταστικούς φίλους της ομάδας μας για την καταπληκτική τους παρουσία στις κερκίδες του Νέου ΔΑΚ Κιλκίς.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Είμαι ο Γιάννης Σιταρίδης, υπεύθυνος (μεταξύ πολλών ιδιοτήτων) επικοινωνίας της ανδρικής μας ομάδας. Αφιερώνω την επιτυχία αυτή σε κάποιον που αν και δεν βρίσκεται αυτή τη στιγμή στις τάξεις της, μετά την αποχώρησή του προς το τέλος της κανονικής περιόδου, αποτελεί τον ουσιαστικό (μαζί με τους Χρήστο Κουτρή, Δημήτρη Παπαδόπουλο και Χρήστο Ηλιάδη) δημιουργό της. Ο Θωμάς Τσάτσης πήρε την ομάδα στις πλάτες του από τα πρώτα «πέτρινα» χρόνια της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ και με πολύ προσωπικό κόπο την ταξίδεψε μέχρι και τα μέσα της φετινής αγωνιστικής χρονιάς σε ασφαλή νερά. Θωμά σου αφιερώνω το πρωτάθλημα της ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ!

KOUPA KILKIS, ONETEAM, ONEDREAM

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 12(3 τρ.), Ημερίδης 23, Ποζίδης, Παπαδόπουλος Ν. 2, Φιλιππίδης, Πιπερτζής 8(2τρ.), Θεοδωράκος 17(4τρ.), Τσουλφαΐδης, Μουστάκας 2, Τσιλιγκαρίδης Σ. 5, Τσιλιγκαρίδης Λ. 5(1τρ.), Μανούσος 19(2τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 12 - 26  / 26 - 40 / 46 - 42 / 58 – 58 / 65 - 66

Δείτε τα highlights στο παρακάτω βίντεο:

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι φρενήρης. Οι αιφνιδιασμοί διαδέχονταν ο ένας τον άλλον, το σκορ μεγάλωνε, η νίκη διαφαινόταν όλο και πιο καθαρά, ο κόσμος που γέμισε το γήπεδο πανηγύριζε ήδη για την επερχόμενη νίκη, οι καταπληκτικές cheerleaders ξεσήκωναν τους πάντες με την ενέργεια και το ρυθμό τους και η ατμόσφαιρα ήταν κάτι περισσότερο από γιορτινή. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι BIG 4 ήταν ασταμάτητοι κάνοντας  ό, τι ήθελαν στο παρκέ. Τα δύο κολλητά τρίποντα του καυτού Θεοδωράκου με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά σε ακόμα μεγαλύτερο επίπεδο και όλα είχαν τελειώσει πριν ουσιαστικά ξεκινήσουν. Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας μετουσιώθηκε σε 28 ακόμα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Τίποτα δεν άλλαξε ασφαλώς και στην τέταρτη περίοδο με τον coach Θεοδωράκο να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες της ομάδας και τη διαφορά μεταξύ του πρώτου και του τρίτου του πρωταθλήματος να σταματά στο +42.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Oι 93 πόντοι που επιτεύχθηκαν ήταν οι περισσότεροι που πέτυχε η ομάδα στα playoffs και η τρίτη καλύτερη επιθετική επίδοση μέσα στη χρονιά, μετά τους 112 επί της ΑΓΕ Πιερίας και τους 95 απέναντι στους Ατρόμητους. Τα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς ήταν με βάση και τη σημαντικότητα του αγώνα εξαιρετικά, με 56% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, ενώ η ομαδικότητα φάνηκε από τις 21 τελικές πάσες στις 32 εύστοχες τελικές προσπάθειες. Η ασφυκτική πίεση ωστόσο στην άμυνα ήταν το άλφα και το ωμέγα για την επίτευξη της επικράτησης. Η ομάδα του Άθλου δεν μπόρεσε να ξεδιπλώσει το ταλέντο της στην επίθεση, δεν έτρεξε όπως θα ήθελε, δεν πήρε αυτό που ζήτησε από το παιχνίδι και υπέκυψε δίκαια.

Μεγάλο παιχνίδι και από το Σάββα. Αποτέλεσε τον παίκτη φόβητρο μέσα στη ρακέτα, δυσκολεύοντας τους αντιπάλους να περάσουν μέσα στο ζωγραφιστό. Έπαιξε σαν πραγματικός seven footer, μοίρασε σωστά προς τα έξω τη μπάλα ενώ ξεδίπλωσε για ακόμα μια φορά τα επιθετικά του χαρίσματα, σκοράροντας μάλιστα και 2 (penalty) τρίποντα. 19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 τάπες για τον παίκτη που έκανε ακόμα ποιοτικότερη την ομάδα μας από τα μέσα της αγωνιστικής περιόδου.