Έσπασε το σερί των 7 διαδοχικών νικών απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Πέρασαν λίγο περισσότερο από 4 χρόνια από την τελευταία φορά που η ομάδα της Κατερίνης πήρε τη νίκη έναντι της ομάδας μας. Και δεν θα έσπαγε η παράδοση ούτε αυτήν τη φορά αν η τελευταία προσπάθεια του Συμεών Παπαδόπουλου κατέληγε στο αντίπαλο καλάθι. Με τα αν ωστόσο δεν γράφεται η ιστορία. Η ΚουΠα Step Κιλκίς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, έπειτα από ένα ακατάλληλο για καρδιακούς παιχνίδι με 62-63 από την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τις πολλές εναλλαγές του σκορ, με τις δυο ομάδες πότε η μία και πότε η άλλη να παίρνουν το προβάδισμα, ένα προβάδισμα ωστόσο που αδυνατούσαν τόσο η ΚουΠα όσο και ο Πιερικός να διατηρήσουν για πολύ. Τρία ήταν τα κομβικά διαστήματα που καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του αγώνα. Το πρώτο - ίσως το σημαντικότερο - ήταν το πολύ κακό δίλεπτο της ομάδας μας λίγο μετά το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, όταν το 39-31 υπέρ μας μετατράπηκε μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά σε 39-40. Η ομάδα μας δεν έχτισε πάνω σε αυτήν τη διαφορά τη δική της αυτοπεποίθηση και με κακή αμυντική συμπεριφορά δέχτηκε πολύ πολύ γρήγορα τρία τρίποντα που την πλήγωσαν. Το δεύτερο, αφορά το διάστημα των χωρίς πόντο εφιαλτικών πρώτων εφτά λεπτών της τέταρτης περιόδου, όταν τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, και το 13-0 της ομάδας του Πιερικού μετέτρεψε το 55-49 σε 55-62, δίνοντας την αίσθηση σε όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα πως ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει 3 λεπτά πριν την λήξη.

Τέλος το διάστημα από το 2:27 πριν το τέλος ως την οριστική λήξη, ήταν αυτό που αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας μας, για νίκη, όταν τρέξαμε το δικό μας αναπάντητο 7-0 ισοφαρίζοντας σε 62-62, μια νίκη που τελικά δεν κατακτήθηκε. Η επαναφορά ωστόσο της ομάδας εκεί που όλοι τη θεωρούσαν τελειωμένη είναι κάτι που μόνο ως εύσημο μπορεί να χαρακτηριστεί. Η ομάδα έχει μέταλλο, έχει και ψυχή και πάνω σε αυτά οφείλουμε να χτίσουμε για τη συνέχεια.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Τα 18 λάθη σε ένα κλειστό παιχνίδι όπως αυτό, είναι πάρα πολλά, και στοιχίζουν. Ειδικά την τελευταία περίοδο η ομάδα μας υπέπεσε σε 8, ξοδεύοντας αλλεπάλληλες επιθέσεις. Οι 7 πόντοι της ίδιας περιόδου επιβεβαιώνουν την κακή μας παρουσία προς το τέλος της αναμέτρησης. Γενικά ήμασταν άστοχοι, στα δίποντα, με μόλις 35% ενώ χάθηκαν και πάρα πολλά ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση που στοίχισαν εξίσου.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Οι παίκτες μας είναι αλήθεια πως δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Αν θα ξεχωρίζαμε κάποιους μόνο λόγω των αριθμών που τους συνόδευσαν θα ήταν οι Παπαδόπουλος και Μανούσος,

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο, για το Σάββα Μανούσο που ήταν ωστόσο αρκετά άστοχος. Τρομερό highlight η εντυπωσιακή τάπα στον καλύτερο των αντιπάλων, Ράπτη (βλέπε βίντεο).

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παπαδόπουλος προσπάθησε αλλά ήταν και αυτός εξίσου άστοχος με 3/11 από τη γραμμή του τριπόντου. Είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 κερδισμένα φάουλ αλλά και 4 λάθη.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Στεναχωρήμενος αλλά ρεαλιστής μέσα από τις δηλώσεις του ο coach Θεωδωράκος:

Δυστυχώς δε καταφέραμε να πάρουμε μια πολύ σημαντική νίκη που θα μας έφερνε πιο κοντά στα playoffs. Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι που στο τέλος και οι 2 ομάδες θα μπορούσαν να κερδίσουν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα είχαμε 2 φορές την ευκαιρία να τελειώσουμε το παιχνίδι αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό και δε μπορέσαμε να σκοράρουμε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Ένα βήμα πίσω έγινε αυτή τη φορά, μιας και η εντός έδρας ήττα μας στοίχισε αρκετά, όσον αφορά το στόχο μας που είναι η είσοδος στην πρώτη εξάδα και τα playoffs. Συνεχίζουμε με υπομονή και επιμονή!

Επόμενο παιχνίδι, στη Θεσσαλονίκη κόντρα στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Γιαμπατζίδης 5, Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 16(3τρ.), Ποζίδης, Καρυπίδης, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 14(4τρ.), Παπαδόπουλος, Κολεσιώτης, Ακριτίδης 6, Μακούλης 2, Μανούσος 19(1τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14 - 16, 36 - 31, 55 - 50, 62 - 63