Νίκη στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Επιτέλους νίκη για την ομάδα μας και μάλιστα εκτός έδρας επί του Ολυμπιακού Βόλου. Η ΚουΠα Step Κιλκίς πέρασε από το Βόλο με 73-78, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο και πλασαρίστηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σίγουρα πρόκειται για μια νίκη ψυχολογίας, από τη στιγμή που η ομάδα του Βόλου θα είναι η επόμενη μας αντίπαλος στα παιχνίδια των play out, εκεί που θα κριθεί και η παραμονή στην κατηγορία για μια από τις δύο αντιμαχόμενες ομάδες.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δυο πρόσωπα παρουσίασε η ομάδα μας κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ξεκίνησε κυριαρχικά, επέβαλε το παιχνίδι της, έβαλε τα σουτ από την περιφέρεια, δημιούργησε αμυντικά προβλήματα στη γηπεδούχο και ξέφυγε ακόμα και με 21 πόντους (23-44) ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 32-47. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν το ίδιο καλή. Δυστυχώς οι παθογένειες που μας στοίχισαν τις τελευταίες αγωνιστικές έκαναν ξανά την εμφάνισή τους, η ομάδα είχε κακές επιλογές στην επίθεση,έχασε το μυαλό και τη συγκέντρωσή της δίνοντας την ευκαιρία στη γηπεδούχο να ανακάμψει, να πλησιάσει και να φτάσει μέχρι και στην ισοπαλία κάπου στη μέση του 4ου δεκαλέπτου (64-64 και 68-68). Ευτυχώς γα όλους μας, η ομάδα έδειξε τον καλό της χαρακτήρα ξανά, έπαιξε ώριμα χωρίς να εκβιάζει καταστάσεις, έβαλε τα σωστά σουτ πήρε μια μικρή διαφορά εκ νέου, την οποία διαχειρίστηκε ως το τέλος, παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Οι αριθμοί του πρώτου ημιχρόνου επιβεβαιώνουν την κυριαρχία της ομάδας που μοίρασε σωστά το παιχνίδι, με πρωτεργάτη το … Μανούσο, τον ψηλό των 7!!! ασίστ. Ακόμα πιο συγκεκριμένα η ομάδα μπορεί να καυχιέται για τις 12 ασίστ σε 14 εύστοχες προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου! Κατά τα λοιπά οι 9 τάπες αποτελούν season high για φέτος με τους συνήθεις ύποπτους της στατιστικής αυτής κατηγορίας να πρωτοστατούν με 5 και 3 αντίστοιχα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

Strength in Numbers για τον Σάββα Μανούσο. Ήταν κυριαρχικός και στα 37 λεπτά που αγωνίστηκε. Πλησίασε το triple double figure, το οποίο έχασε για 3 μόλις ασίστ (είχε ήδη 5 στο πρώτο δεκάλεπτο).Ο Σάββας σκόραρε 19, μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, φιλοδώρησε με 5 τάπες τους αντιπάλους που θέλησαν να απειλήσουν από μέσα και εκτόξευσε το Performance Index Rating του στο 27!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Πολύ καλή εμφάνιση και για το Γιώργο Θεοδωράκο ο οποίος ήταν ουσιαστικός (είχε 4 εύστοχα σουτ σε μόλις 6 προσπάθειες) με 15 πόντους (οι 9 έξω από τα 6,75 ), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Ακολουθούν οι δηλώσεις του coach Νίκου Θεοδωράκου.

“Το παιχνίδι με το Βόλο ξεκίνησε πολύ καλά για εμάς. Μπήκαμε με διάθεση και ενέργεια κάτι που μας έλειπε από τα προηγούμενα παιχνίδια και μπορέσαμε να πάμε στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά. Η συνέχεια δεν ήταν τόσο καλή, κάναμε λάθη σε άμυνα και επίθεση τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Εκεί όμως η αντίδραση μας ήταν σωστή δεν χάσαμε τη συγκέντρωση μας και πήραμε μια νίκη που μας επιτρέπει να μπούμε στα play out με καλύτερη ψυχολογία.”

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Με αυτά και με αυτά ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος με την ομάδα μας να τερματίζει έβδομη, 2 νίκες πίσω από την πρώτη εξάδα που εξασφάλιζε την είσοδο της στα play off ανόδου. Ως 7η λοιπόν θα αγωνιστεί με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στην ομάδα του Βόλου, αρχής γενομένης από την ερχόμενη Κυριακή 7 Απριλίου με ξεκάθαρο πλέον στόχο, την παραμονή στην κατηγορία. Η βοήθεια του κόσμου σε αυτή τη σειρά είναι υπερπολύτιμη. Σας προσκαλούμε λοιπόν, σας χρειαζόμαστε, σας περιμένουμε.

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΚΑΙ ΩΡΑ 17:00 ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΔΑΚ, ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑΣ.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Γιαμπατζίδης, Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 18(3τρ.), Καρυπίδης, Πιπερτζής 13(2τρ.), Θεοδωράκος 15(τρ.), Κολεσιώτης 1, Ακριτίδης, Μακούλης 12(1τρ.), Μανούσος 19.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9 - 22, 32 - 47, 52 - 59, 73 - 78