Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

,

Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Όταν σε ένα παιχνίδι κυριαρχείς για τρία δεκάλεπτα, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι το + 24 και τελικά επικρατείς με το ισχνό +9, σημαίνει πως κάτι δεν έγινε τόσο σωστά όσο έπρεπε. Αυτό συνέβη στον αγώνα της Κυριακής για την ομάδα μας, η οποία απώλεσε μια μεγάλη διαφορά που κατέκτησε στα πρώτα τρία τέταρτα του παιχνιδιού, κατακτώντας τη νίκη εν τέλει με 61-52 επί των Αετών Βέροιας.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Με άμυνα από γρανίτη, η ομάδα μας δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο μόλις 16 πόντους (5 στο δεύτερο δεκάλεπτο), μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τετράλεπτο η ομάδα μας πάτησε γκάζι, έτρεξε ένα επιμέρους 13-2, μετατρέποντας το 8-9 σε 23-11. Από τη στιγμή εκείνη και έπειτα δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Με πλουραλισμό στην επίθεση, πλήγωνε το καλάθι των φιλοξενούμενων πότε εντός ρακέτας και πότε από μέση και μακρινή απόσταση. Κάπως έτσι η κακή επιθετικά βραδιά του Συμεών Παπαδόπουλου πέρασε απαρατήρητη, ειδικά από τη στιγμή που μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος ο πενταδάτος Νίκος Καρυπίδης, ο οποίος αξιοποίησε επιθετικά τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Η ομάδα παρουσιάστηκε το ίδιο συγκροτημένη στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με τα αρκετά λάθη (12 ως το τέλος της τρίτης περιόδου) μόνο, να αμαυρώνουν μια καθόλα θετική εμφάνιση. Το σκορ ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος πήρε την μεγαλύτερη του έκταση (54-28) και τίποτα δεν προδίκαζε τη συνέχεια. Η αλήθεια είναι πως στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι χάλασε λόγω της σκληρότητάς του, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, και ευνοημένη από τη νέα αυτή συνθήκη ήταν η ομάδα των Αετών που πλησίασε στο σκορ όχι ωστόσο αρκετά ώστε να φανεί απειλητική. Σίγουρα δεν δρέπει δάφνες μπασκετικής ποιότητας η εμφάνιση μας τα τελευταία δέκα λεπτά. Η ομάδα έχασε το μυαλό της, έκανε πάρα πολλά λάθη (13!!!) ενώ ήταν άστοχη τόσο στις βολές 5/11 όσο και στα σουτ εντός πεδιάς (2/9).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Τα 23 λάθη είναι πάρα πολλά, λάθη τα περισσότερα εκ των οποίων μετουσιώθηκαν σε πόντους κατά την αντεπίθεση της Βέροιας στα τελευταία δέκα λεπτά, που έτρεξε ένα καθόλου τιμητικό για εμάς επιμέρους 11-22. Κατά τα λοιπά, ή ομάδα εμφάνισε για ακόμα μια φορά στοιχεία ομαδικότητας, (16 ασίστ) και αμυντικής προσήλωσης (10 κλεψίματα και 6! τάπες). Πολύ σημαντικό στοιχείο αποτέλεσε ο πλουραλισμός στην επίθεση, καθώς σκόραραν και οι 8 παίκτες που αγωνίστηκαν.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, οι 1 ασίστ, 4 τάπες, 1 κλέψιμο, 5 κερδισμένα φάουλ και PIR 17 !!! για το Σάββα Μανούσο που ήταν ο καλύτερος του αγώνα και δυσκόλεψε πάρα πολύ τους αντίπαλους ψηλούς σε άμυνα και επίθεση.

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ

Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ευκαιρία που του δόθηκε. Ξεκίνησε βασικός και πρόσφερε τα μέγιστα αμυντικά από τα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να αμελεί τα επιθετικά του καθήκοντα. Είχε 8 πόντους με 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2!!! τάπες.

ΤΑΣΟΣ ΜΑΚΟΥΛΗΣ

Ακόμα μια μεστή εμφάνιση για τον Τάσο, με προσφορά σε άμυνα και επίθεση. H συγκομιδή του; 10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες, 1 κλέψιμο και PIR 14.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Το Dr Jekyll & Mr Hyde σύνδρομο της ομάδας φάνηκε να αποσχολεί και τον coach Θεοδωράκο:

Δυστυχώς εμφανίσαμε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Για τρία δεκάλεπτα ήμασταν πάρα πολύ καλοί, ελέγξαμε απόλυτα το ρυθμό, βγάλαμε ενέργεια στην άμυνα και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να μπει στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χάσαμε τη συγκέντρωση μας, παίξαμε πολύ βιαστικά κάναμε πολλά λάθη και επιτρέψαμε στην ομάδα της Βέροιας να μειώσει τη διαφορά. Τελικά όμως αυτό που μετράει είναι ότι πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια.”.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Ακόμα μια νίκη για την ομάδα μας που τη διατηρεί στο πάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα. Τα θετικά στοιχεία της εμφάνισης είναι ασφαλώς περισσότερα από τα αρνητικά. Η ομάδα έδειξε ανώτερη των αντιπάλων και μόνο η δική της αδράνεια και η κακή (ή μη ψύχραιμη) καλύτερα, αντιμετώπιση κάποιων φαλτσοσφυριγμάτων αλλά και του δυναμικού παιχνιδιού των φιλοξενούμενων, επέφερε αυτή την καθίζηση, η οποία θα πρέπει να μας προβληματίσει.

Επόμενο παιχνίδι στη Δυτική Μακεδονία κόντρα στο Άργος Ορεστικό. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Γιαμπατζίδης 2, Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 8(1τρ.), Ποζίδης, Καρυπίδης 8(2τρ.), Πιπερτζής 2, Θεοδωράκος 9(3τρ.), Παπαδόπουλος, Κολεσιώτης, Ακριτίδης 6, Μακούλης 10(1τρ.), Μανούσος 16.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21 - 11, 37 – 16, 52 - 30, 61 - 52