Δεν άξιζε την ήττα η ΚουΠα STEP Κιλκίς

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Επί 38 λεπτά, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Βρισκόταν μπροστά στο σκορ, και διαχειριζόταν ώριμα την υπεροχή της. Τα δυο τελευταία ωστόσο, έχασε τη συγκέντρωσή της, αποδιοργανώθηκε και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Η ΚουΠα STEP Κιλκίς δεν άξιζε αυτή την ήττα. Το 71 - 68 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας των Τρικάλων αν και δείχνει πλασματικό, είναι πέρα για πέρα αληθινό.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Το παιχνίδι παίχτηκε κλειστά από το πρώτο λεπτό, με την ομάδα μας να παίρνει τη θέση οδηγού. Η μπάλα γύρισε σωστά, τα plays μοιράστηκαν με ισορροπία, η ομάδα απειλούσε πότε από μέσα και πότε από έξω, ενώ η παρουσία του - αν και ανέτοιμου ακόμα - Μανούσου, απελευθέρωσε τους υπόλοιπους που είχαν τις ευκαιρίες τους στα ανοιχτά σουτ που δημιουργήθηκαν. Όλα πήγαιναν βάσει σχεδίου, και θα πήγαιναν ακόμα καλύτερα αν έμπαιναν κάποια ελεύθερα σε στιγμές που προηγηθήκαμε με 6 και 7 πόντους (29-35 και 35-42). Τα ελεύθερα τρίποντα όμως που δεν μπήκαν από πλευράς μας μπήκαν από την απέναντι και η ομάδα δεν έφτασε πότε στο “ψυχολογικό” +10, όποτε της δόθηκε η δυνατότητα. Δεν πρέπει φυσικά να παραβλεφθεί η μαχητικότητα των Τρικάλων που σε σημεία του αγώνα που δυσκολεύτηκαν, βρήκαν το σθένος να ανακάμψουν.

Το παιχνίδι προς το τέλος ισορρόπησε, η θεσσαλική ομάδα πλησίασε σε απόσταση βολής ενώ χάθηκαν πολλά ριμπάουντ από πλευράς μας, δίνοντας στον αντίπαλο τη δυνατότητα να επιτεθεί ξανά και ξανά. Όλα κρίθηκαν στις τελευταίες δυο τρεις κατοχές κατά τις οποίες κάποια δικά μας λάθη μαζί με κάποια άλλα διαιτητικά, έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους που πάλεψαν – κανείς δεν μπορεί να τους το αμφισβητήσει αυτό – μέχρι τέλους και δικαιώθηκαν.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ίσως αν ήταν λίγο πιο εύστοχη και εκμεταλλευόταν τις ευκαιρίες που της δόθηκαν, είτε από τη γραμμή του τρίποντου είτε από τη γραμμή των ελεύθερων βολών όπου χάθηκαν σε κρίσιμες στιγμές δυο τρία ζευγάρια βολών, να είχαμε άλλο νικητή. Με τα αν ωστόσο δεν γράφεται η ιστορία.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Συνέχεια των θετικών εμφανίσεων για το Συμεών. Ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 26 και 4 τρίποντα αλλά και ο πρώτος πασέρ με 5 ασίστ. Ήταν γενικά άστοχος (7/22 εντός πεδιάς), έβαλε ωστόσο κρίσιμα σουτ στο τέλος όπως και όλες τις βολές, δυστυχώς όμως δεν ήταν αρκετό.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Τελείως κυνικά και ρεαλιστικά σχολίασε το αποτέλεσμα και ο coach Θεοδωράκος.

“Για 36 λεπτά ήμασταν πάρα πολύ καλοί τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και ήμασταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά χάσαμε τη συγκέντρωση μας, κάναμε λάθη στην άμυνα, χάσαμε πολλά ριμπάουντ, ενώ και στην επίθεση δεν είχαμε καλές επιλογές και δυστυχώς χάσαμε ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει.”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Είναι βέβαιο πως η ομάδα αυτή έχει δυνατότητες. Είναι σκληρή, έχει ποιότητα που δεν τη βρίσκεις εύκολα στην κατηγορία, έχει πάθος και ενέργεια. Δυσκολεύει επίσης κάθε αντίπαλο. Έχει νικήσει τους πρώτους (η μοναδική ομάδα που το έκανε αυτό), έχασε πριν λίγο στις λεπτομέρειες εκτός έδρας από τους δεύτερους (πλέον τρίτους) και συνεχίζει. Την Κυριακή χάθηκε ένα παιχνίδι που κανονικά θα έπρεπε να κερδηθεί. Ποιος μπορεί ωστόσο να αρνηθεί πως το Άργος Ορεστικό που ηττήθηκε με 1 πόντο από εμάς πριν μερικές εβδομάδες δεν άξιζε επίσης τη νίκη. Αυτό είναι το παιχνίδι και δεν μπορούμε να κάτι γι αυτό. Κοιτάζουμε μπροστά, προετοιμαζόμαστε σωστά για το επόμενο και συνεχίζουμε το ίδιο δυναμικά. Η προσθήκη παικτών όπως ο Σάββας Αλέξανδρος Μανούσος που επέστρεψε και ο Δημήτρης Γιαμπατζίδης, είναι βέβαιο πως θα ανεβάσουν την ομάδα σε υψηλότερο επίπεδο. Κατά τα λοιπά, δέκα αγωνιστικές μετά την έναρξη του πρωταθλήματος, η 7η θέση και το ισορροπημένο 5 νίκες - 5 ήττες μας κρατά κοντά αλλά όχι μέσα στην πρώτη εξάδα, για την οποία όπως δείχνουν τα πράγματα θα δοθεί μεγάλη μάχη, με σίγουρα εφτά ομάδες να διεκδικούν τις έξι προνομιούχες θέσεις που εξασφαλίζουν τη σωτηρία.

Σάββα και Δημήτρη καλώς ήλθατε στην οικογένεια μας

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 26(4τρ.), Ποζίδης, Καρυπίδης 3(1τρ.), Πιπερτζής 4, Θεοδωράκος 14(2τρ.), Κολεσιώτης, Ακριτίδης 5, Μακούλης 8(1τρ.), Μανούσος 8.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12 - 14, 27 – 33, 46 - 49, 71 - 68