Οι δυο καπνισμένες κάνες της ΚουΠα STEP Κιλκίς

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ακόμα καπνίζουν οι κάνες του Συμεών Παπαδόπουλου και του Γιώργου Θεοδωράκου, δυο μέρες μετά τη σούπερ νίκη απέναντι στους μέχρι εκείνη τη στιγμή αήττητους Τιτάνες Παλαμά με 87-76. Όλα πήγαν κατευχήν στο τελευταίο παιχνίδι μας για το 2023. Η ΚουΠα STEP Κιλκίς διατήρησε το αήττητο στις εντός έδρας αναμετρήσεις, απέναντι στην ομάδα του Παλαμά.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Με μεγάλη συγκέντρωση μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες μας. Από το ξεκίνημα διεκδίκησαν με δυναμισμό κάθε φάση σε άμυνα και επίθεση. Η μάχη των ριμπάουντ κερδήθηκε ενώ τα μεγάλα σουτ αυτή τη φορά μπήκαν. Θεοδωράκος (3τρ.), Παπαδόπουλος (1τρ.) και Καρυπίδης(1τρ.), ευστόχησαν πέντε φορές έξω από τα 6,75 με το καλημέρα, πληγώνοντας ανεπανόρθωτα όπως αποδείχτηκε την άμυνα των Θεσσαλών. Με την ίδια προσήλωση οι παίκτες μας ακολούθησαν το πλάνο στη δεύτερη περίοδο ενώ η σκυτάλη στο σκοράρισμα πήγε στο Συμεών. Ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε (4/8 προσπάθειες) η άμυνα του Παλαμά δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο και το 49-35 στα μισά του αγώνα ήρθε για να επιβεβαιώσει ξεκάθαρα την κυριαρχική εμφάνιση της ομάδας μας. Μια σειρά λαθών ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διατάραξε την ισορροπία του αγώνα. Το 52-35 έγινε μέσα σε μερικά λεπτά 52-46 και 54-49. Η ομάδα ωστόσο γρήγορα ανασυντάχτηκε. Ήταν η σειρά του Πιπερτζή να σκοράρει από τη γραμμή του τριπόντου (2/3), η ομάδα διατήρησε το ποσοστό ευστοχίας της έξω από τη γραμμή στο καθόλα αξιοσέβαστο 50% (13/26) και η διαφορά ξαναπήρε διψήφιες διαστάσεις. Το μαξιλαράκι των 13 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετό ώστε να μην ανησυχήσει κανείς για την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Οι παίκτες μας δεν χαλάρωσαν, έπαιξαν με την αυτοπεποίθηση που τους έδινε η διαφορά, συνέχισαν να διεκδικούν με την ίδια ένταση όλες τις μπάλες, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και πήραν μια πανάξια νίκη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Τρίποντη βροχή! Απέναντι στην Καστοριά ευστόχησαν σε 1. Απέναντι στον Παλαμά σε 15! Ο επιθετικός οίστρος των παικτών μας, η ομαδικότητα (17 ασίστ) και η συγκέντρωση και σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίστηκε το παιχνίδι απέναντι στην πρωτοπόρο (8 μόλις λάθη), ήταν αρκετά για να κατακτηθεί η νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Ήταν ίσως η καλύτερή του φετινή εμφάνιση. Ο Συμεών Christmas Παπαδόπουλος, (οι εντός χριστουγεννιάτικου κλίματος κάλτσες του ήταν όλα τα λεφτά) σκόραρε για δεύτερη φορά πάνω από 30. Σταμάτησε στους 34 με 5/9 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 14 κερδισμένα φάουλ, 34! στο ranking χαρίζοντας όμορφες μπασκετικές στιγμές και πολλά χαμόγελα στους φίλους της ομάδας.

Φύλαγε το καλύτερο για το τέλος ανεβάζοντας επίπεδο στην απόδοση του, απέναντι στην καθομολογία καλύτερη μέχρι στιγμής ομάδα του πρωταθλήματος.Ο Γιώργος Θεοδωράκος έκανε σίγουρα την καλύτερη του εμφάνιση. Σκόραρε 25 με 7/15! τρίποντα, είχε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος. Ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα και αποτελεσματικότατος στην επίθεση.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Απόλυτα ευχαριστημένος και ο coach Θεοδωράκος.

“Παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον πρωτοπόρο του ομίλου μας, ξέραμε ότι για να κερδίσουμε έπρεπε να ακολουθήσουμε το πλάνο μας, να είμαστε σκληροί στην άμυνα και απόλυτα συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά. Το καταφέραμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση κάποια λεπτά του 3ου δεκαλέπτου όπου χάσαμε τη συγκέντρωση μας κάναμε αρκετά λάθη και ο αντίπαλος μας πλησίασε στο σκορ, όμως αντιδράσαμε γρήγορα ξαναπήγαμε το σκορ σε διψήφια διαφορά και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη..”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Η ομάδα αυτή είναι σκληρή και το έχει αποδείξει πολλές ως τώρα φορές. Αλήθεια, ποιος μπορεί να παραγνωρίσει την αυταπάρνηση του Πάρη Ακριτίδη (9 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ) που έπαιξε ουσιαστικά απροπόνητος λόγω της ίωσης που τον ταλαιπωρούσε όλη την εβδομάδα. Ποιος μπορεί να αγνοήσει το πάθος και την ενέργεια που βγάζει ο Τάσος Μακούλης σε κάθε φάση του παιχνιδιού. Κάθε Κυριακή όλα τα παιδιά μικροί και μεγάλοι δίνουν ό τι έχουν και δεν έχουν. Κάποτε χάνουν, άλλες φορές πάλι κερδίζουν. Σίγουρα πάντως όλοι φεύγουν με ψηλά το κεφάλι, περήφανοι για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Η ΚουΠα STEP Κιλκίς βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας. Το πρόσημο μέχρι τώρα είναι ασφαλώς θετικό. Τα Χριστούγεννα η ομάδα θα ξεκουραστεί, θα ανασυγκροτηθεί και θα συνεχίσει να διεκδικεί με το ίδιο πάθος και την ίδια προσήλωση ό τι της αναλογεί από το δύσκολο αυτό πρωτάθλημα στο οποίο αγωνίζεται. Επόμενη στάση… του χρόνου πια… στα Τρίκαλα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

Καλά Χριστούγεννα και κάθε καλό για τη νέα χρονιά!!!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 34(5τρ.), Τσολάκης 2, Ποζίδης, Καρυπίδης 3(1τρ.), Πιπερτζής 11(2τρ.), Θεοδωράκος 25(7τρ.), Παυλίδης Γ., Κολεσιώτης, Ακριτίδης 9, Μακούλης 3.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26 - 15, 49 – 35, 66 - 53, 87 - 76