Ηττήθηκε από την Καστοριά

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ήταν μια κακή εμφάνιση για την ομάδα μας. Μια εμφάνιση που συνοδεύτηκε όπως αναμενόταν με ήττα, απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται δεύτερη στη βαθμολογία του ομίλου μας, την ομάδα της Καστοριάς. Το σκορ 72-53 αν και βαρύ είναι πέρα ως πέρα δίκαιο. Ασφαλώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πολύ μικρότερη, τη συγκεκριμένη ωστόσο βραδιά η γηπεδούχος Καστοριά ήταν φανερά καλύτερη της δικής μας.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Τα πολλά χαμένα σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του αγώνα. Αν και το 4-0 εις βάρος μας έγινε 4-8 μέσα σε λίγα λεπτά, κάπου στη μέση της πρώτης περιόδου, τίποτα δεν πήγε καλά στη συνέχεια για την ομάδα μας. Η νευρικότητα, η έλλειψη αποτελεσματικότητας και τα πολλά λάθη στην επίθεση, πλήγωσαν την αυτοπεποίθηση μας από νωρίς. Η ομάδα της Καστοριάς έτρεξε ένα εμφατικό σερί 14 αναπάντητων πόντων, έκλεισε το δεκάλεπτο με 18-8 και κοίταξε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τη συνέχεια. Η παροιμιώδης αστοχία του ξεκινήματος (4/19 εντός πεδιάς) συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο έξω από τη γραμμή των 6,75 (0/5 τρίποντα) χωρίς ωστόσο να μας στοιχίσει περισσότερο μιας και η διαφορά σταθεροποιήθηκε για μεγάλο διάστημα στους 10 με 12 πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις μικρότερες δυνατές απώλειες αφού το 35-27 μοιάζει και είναι ιδιαίτερα τιμητικό ύστερα από μια τόσο μέτρια εμφάνιση. Η συνέχεια ωστόσο υπήρξε επώδυνη. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα ακόμα αναπάντητο σερί 10 πόντων μετατρέποντας το 35-29 σε 45-29, καθορίζοντας ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης. Το 66-41 λίγα λεπτά πριν τη λήξη ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της γηπεδούχου ομάδας που πήρε εν τέλει τόσο εύκολα όσο μαρτυρά το τελικό σκορ (72-53) το έβδομο ροζ φύλλο σε οκτώ αγώνες.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Το ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 17 προσπάθειες μαρτυρά πολλά. Όσο για τα δίποντα, αν εξαιρέσει κανείς ένα floater του Μακούλη, ένα σουτ από τα πλάγια του Συμεών και ένα ακόμα μέσα από τον “δεξί αγκώνα” της αντίπαλης ρακέτας του Κολεσιώτη, όλα τα υπόλοιπα ήταν είτε layup είτε σουτ μέσα από τo ζωγραφιστό. Κάπως έτσι και χωρίς να είναι ιδιαίτερα κακή στην άμυνα η ΚΟΥΠΑ STEP ΚΙΛΚΙΣ γνώρισε την τέταρτη της ήττα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΠΑΡΗΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΟΛΑΚΗΣ

O πρώτος αν και δεν βρέθηκε καλή βραδιά, έκανε ακόμα ένα double double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο δεύτερος αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα μας.

Εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε ελλείψει των Νίκου Καρυπίδη (ίωση) και Γιάννη Μανδαλάκη (αποχώρηση), κάνοντας ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του σε άμυνα και επίθεση.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Ξεκάθαρες οι δηλώσεις του coach Θεοδωράκου:

“Παίξαμε ένα παιχνίδι στο οποίο ήμασταν πάρα πολύ κακοί, δε μπορέσαμε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούμε ανταγωνιστικοί και η ομάδα της Καστοριάς πήρε δίκαια τη νίκη.”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Μια εκτός έδρας νίκη επί ενός αντιπάλου υψηλής δυναμικότητας όπως η Καστοριά σημαίνει τα πάντα ενώ μια ήττα δεν ... πονά τόσο πολύ από τη στιγμή που άλλα είναι τα παιχνίδια που θεωρούνται σημαντικότερα. Αξίζει να ειπωθεί -χωρίς να αποτελεί δικαιολογία ωστόσο- πως η ομάδα μας αγωνίστηκε ελλιπής, και αυτό είναι κάτι που επηρέασε την απόδοσή της, ειδικά από τη στιγμή που τα της ...βγήκαν τα καλά της χαρτιά.

Κάπως έτσι η ΚΟΥΠΑ STEP ΚΙΛΚΙΣ υποχώρησε στη μέση του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου της National League 2 και περιμένει την επόμενη Κυριακή στην έδρα της τους πρωτοπόρους και αήττητους Τιτάνες Παλαμά σε ένα ακόμα δυσκολότερο παιχνίδι. Συνεχίζουμε!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 12, Τσολάκης 11(1τρ.), Ποζίδης, Πιπερτζής 7, Θεοδωράκος, Κολεσιώτης 6, Ακριτίδης 12, Μακούλης 5.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18 - 8, 35 – 27, 58 - 41, 72 - 53