Τρίτη νίκη στη σειρά

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δεν θα είχε αξία η εκτός έδρας νίκη επί του Πιερικού Αρχέλαου, αν δεν επισφραγιζόταν από τη σημερινή επί της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη εντός έδρας με 78-64. Η ΚουΠαStepΚιλκίς βρίσκεται πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας του 4ου Ομίλου της National League 2, με 4 νίκες (οι 3 συνεχόμενες) και 3 ήττες.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

ΟΙ φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι άσκησαν πίεση και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά και να βρίσκονται κοντά στο σκορ στη συνέχεια, καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Η αντίδραση της ομάδας μας δεν άργησε να έρθει και κάπως έτσι το αρχικό 4-9 έγινε σύντομα 12-9 και 27-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τα πολλά λάθη ωστόσο στην επίθεση (8 μέσα σε 10 λεπτά) και η γενικότερη νωθρότητα που επιδείξαμε στο πρώτο μισό δεν μας επέτρεψαν να ξεφύγουμε παρά την καλή επιθετική βραδιά στην οποία βρέθηκαν οι παίκτες μας (12/19 – 63% δίποντα και 3/8 – 37% τρίποντα).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικότερο όλων. Τα αμαρκάριστα σουτ από τη γραμμή του τριπόντου (4/6) μπήκαν ξανά πληγώνοντας ανεπανόρθωτα την αντίπαλη άμυνα, η ομάδα πήρε την επιθυμητή διαφορά των 10 πόντων κάπου στη μέση της τρίτης περιόδου, την οποία και διαχειρίστηκε έξυπνα μέχρι το τέλος.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Εύστοχη ξανά (19/31 δίποντα), ομαδική για ακόμα μια βραδιά (17 ασίστ), με καλές στιγμές ανά διαστήματα στην άμυνα (4 κλεψίματα και 5 τάπες) με τα λάθη (14) ωστόσο για ακόμα μια φορά να μην την επιτρέπουν να ξεφύγει από τον αντίπαλο, “τελειώνοντας” όσο πιο νωρίς γίνεται την αναμέτρηση.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Τα επιθετικά ατού της ομάδας βρέθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι σε εξαιρετική κατάσταση. Στα θετικά θεωρείται μεταξύ άλλων το γεγονός πως για δεύτερη συνεχόμενη εμφάνιση ο Γιάννης Πιπερτζής σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων (έβαλε ακόμα 10 απέναντι στον Πιερικό) δηλώνοντας παρών και συμβάλλοντας σημαντικά στην κατάκτηση της νίκης. Κατά τα λοιπά, οι συνήθεις ύποπτοι Συμεών, Πάρης και Γιωργάρας έκαναν για ακόμα μια φορά ...τα δικά τους, σκοράροντας τους 51 από τους 78 πόντους της ομάδας και συνεισφέροντας σε όλους τους στατιστικούς τομείς σε άμυνα και επίθεση.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

“Παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μια πολύ καλή και σκληρή ομάδα που παίζει άμυνα στα όρια του φάουλ. Στο πρώτο ημίχρονο αυτό μας επηρέασε και δε μπορέσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Στη συνέχεια προσαρμοστήκαμε, βρήκαμε καλύτερο ρυθμό επιθετικά και καταφέραμε να πάρουμε μια καλή διαφορά που την κρατήσαμε μέχρι το τέλος. ”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Τρίτη νίκη στη σειρά για την ΚουΠα Step Kιλκίς. Η ομάδα δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της, κάτι που επιβάλλεται φυσικά λόγω της πολύ δύσκολης συνέχειας. Η φιλόδοξη και 2η στον όμιλο Καστοριά (εκτός έδρας) και η 1η και αήττητη ομάδα των Τιτάνων του πολύπαθου Παλαμά Καρδίτσας (εντός έδρας) θα είναι οι επόμενοι μας αντίπαλοι.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Ασιγκίδης 4, Παπαδόπουλος Σ. 22(3τρ.), Τσολάκης, Ποζίδης, Καρυπίδης 4, Πιπερτζής 10(2τρ.), Θεοδωράκος 14(3τρ.), Μανδαλάκης 3(1τρ.), Κολεσιώτης 2, Ακριτίδης 15, Μακούλης 4.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16 - 16, 36 – 42, 58 - 47, 78 - 64