Νίκη στην Κατερίνη

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Φύλαγε για το τέλος του μήνα το καλύτερο. Η ΚουΠα STEP Κιλκίς επιβλήθηκε εκτός έδρας του Πιερικού Αρχέλαου με το εμφατικό 87- 68 ύστερα από μια κυριαρχική εμφάνιση.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Όταν ο φωτεινός πίνακας στο τέλος της πρώτης περιόδου δείχνει 4-23 σημαίνει πως κάτι τρομακτικό έχει συντελεστεί στα πρώτα δέκα λεπτά. Η ομάδα μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στο γήπεδο, με άμυνα υποδειγματική, πήρε όλα τα ριμπάουντ στο δικό της μισό, έκλεψε πολλές μπάλες που μετουσίωσε σε πόντους, ενώ στην επίθεση ήταν εξίσου καλή με τους Ακριτίδη και Παπαδόπουλο να πληγώνουν το κατερινιώτικο καλάθι από κοντινή και μέση απόσταση.

Η διαφορά των 19 πόντων ωστόσο λειτούργησε καθησυχαστικά για την ΚΟΥΠΑ STEP που από το δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου χαλάρωσε υποπίπτοντας σε λάθη τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα των γηπεδούχων να ανακάμψει. Η αντεπίθεση του Πιερικού Αρχέλαου ολοκληρώθηκε με το τέλος του ημιχρόνου όταν και η διαφορά των 20 (19-39) ψαλιδίστικε στους 9 με ένα σερί 11-0.

Η άμυνα ήταν αυτή που συνέβαλε στην εκ νέου ανάκαμψη της ομάδας μας στο δεύτερο ημίχρονο. Όσο για την επίθεση, ο Πάρης ήταν ασταμάτητος, σκοράροντας όλους τους πόντους της ομάδας (12) μέσα από τη γραμμή του τριπόντου. Το σκορ πήρε ξανά μεγάλες διαστάσεις και δεν έφτανε ούτε η αντεπίθεση των γηπεδούχων στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ούτε η αποβολή του Συμεών 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα για να διεκδικήσουν τη νίκη. Όταν δε, ενεργοποιήθηκε ο εκτός ρυθμού λόγω τραυματισμού εδώ και 4 αγωνιστικές Γιάννης Μανδαλάκης, σκοράροντας τους 11 συνεχόμενους πόντους της ομάδας μας, όλα νομοτελειακά είχαν τελειώσει. Η ομάδα μας πήρε το πρώτο εκτός έδρας της αγώνα για φέτος με εντυπωσιακότατο τρόπο

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Εύστοχη (23/33 δίποντα), ομαδική (17 ασίστ), προσηλωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα (9 κλεψίματα και 3 τάπες) με μοναδικό ίσως μελανό σημείο τα 15 λάθη τα 7 εκ των οποίων προήλθαν από την πίεση που δέχτηκε η ομάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ήταν χάρμα ιδέσθαι κάνοντας την καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνιση.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν το καλύτερο που μπορούσαν και συνέβαλαν ο καθένας στο βαθμό που τους αναλογεί στη νίκη της ομάδας. Σε τεράστια αμυντική μέρα οι Τάσος Μακούλης και Γιώργος Θεοδωράκος. Πολύ καλή παρουσία για τους Νίκο Καρυπίδη και Γιάννη Μανδαλάκη που φαίνεται πως βρίσκουν τα πατήματά τους.

Καλύτεροι μεταξύ ίσων οι:

ΠΑΡΗΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ

Συνέχεια των επιβλητικών εμφανίσεων για τον Πάρη, που τα έκανε όλα με οικονομικότατο τρόπο, σκοράροντας 24 πόντους με 12/15 δίποντα, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά), σπάζοντας 3 φορές τη μπάλα έξω σε ελεύθερους συμπαίκτες του, με 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη να γεμίζουν τη στατιστική του εικόνα χαρίζοντας του ένα ωραιότατο 33 στο PIR.

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Πολύ καλή εμφάνιση και για το Συμεών με 21 πόντους, 2 τρίποντα μαχαιριά, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα,3 ριμπάουντ 10 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Απόλυτα ευχαριστημένος και ο Coach Νίκος Θεοδωράκος.

“Κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση μέχρι στιγμής. Από το πρώτο λεπτό μπήκαμε συγκεντρωμένοι, με ενέργεια, παίζοντας καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας πόσο πολύ θέλουμε το θετικό αποτέλεσμα. Ακολουθώντας το πλάνο μας καταφέραμε να ελέγξουμε απόλυτα το παιχνίδι και να φτάσουμε σε μια πάρα πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας, επί ενός αντιπάλου που θέλει να διακριθεί φέτος στο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της National League 2. Το ζήτημα είναι οι εμφανίσεις όπως αυτές να συνεχιστούν, η ομάδα να σταθεροποιηθεί σε αυτό το υψηλό επίπεδο διεκδικώντας ό,τι καλύτερο μπορεί από κάθε αγώνα αρχής γενομένης, αυτού της Κυριακής στην έδρα μας απέναντι στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 21(2 τρ.), Τσολάκης, Ποζίδης, Καρυπίδης 5, Πιπερτζής 10(2τρ.), Θεοδωράκος 11(3τρ.), Μανδαλάκης 14(3τρ.), Κολεσιώτης, Ακριτίδης 24, Μακούλης 2.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4 - 23, 3241, 42 - 65, 68 - 87