Δεύτερη εντός έδρας νίκη για την ομάδα μας

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ύστερα από μια κακή εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα, η ομάδα μας κατάφερε έστω και την ύστατη στιγμή να λυγίσει την ψυχωμένη ομάδα του Άργους Ορεστικού με το αγχωτικό 70-69.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Τίποτα δεν πήγε καλά από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το δικό τους ρυθμό, και βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Η ομάδα μας υστέρησε σε ενέργεια έναντι της αντιπάλου της και μόνο η ποιότητα παικτών όπως οι Παπαδόπουλος, Θεοδωράκος και Πάρης Ακριτίδης ήταν μάλλον αρκετή ώστε να κρατιέται κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε τουλάχιστον στο τρίτο δεκάλεπτο όπως το πρώτο, με την ομάδα του Άργους Ορεστικού να προηγείται και εμάς να ακολουθούμε. Το πρόβλημα στην άμυνα και στα προσωπικά μαρκαρίσματα συνεχιζόταν, ενώ η αστοχία μας δυσχέραινε ακόμα περισσότερο την προσπάθειά μας να πλησιάσουμε. Οι φωνές του coach Θεοδωράκου στο εσπευσμένο timeοut που ακολούθησε ένα σχεδόν λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ στο -13 (43-56), αφύπνισε τους παίκτες μας σηματοδοτώντας την τελική αντεπίθεση.

Με όπλα την άμυνα, το περίσσιο πάθος στις προσωπικές μονομαχίες, την απόλυτη ευστοχία στις ελεύθερες βολές (12/12) και τα άστρα των Συμεών (με τις 7/7 βολές και τους 12 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο), Πάρη (με τα απανωτά επιθετικά ριμπάουντ (4) που μετουσιώνονταν σε πόντους (8), και Τάσου Μακούλη με τις άπειρες βοήθειες (που δεν μετριούνται στατιστικά) στην άμυνα και τα 2 του μπλοκ, έγινε η ολική επαναφορά. Όλη η ομάδα έδειξε φυσικά την ίδια διάθεση πετυχαίνοντας 10 περισσότερους πόντους από τη φιλοξενούμενη (13-23 το επιμέρους δεκάλεπτο), πήρε κεφάλι στο σκορ ένα σχεδόν λεπτό πριν το τέλος και διατήρησε έστω και τρόπο ακατάλληλο για καρδιακούς τη νίκη, δεχόμενη καλάθι από τις 45 μοίρες (που μέτρησε ως δίποντο) στην εκπνοή, όντας προηγούμενη με 3 (70-67).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η κακή επιθετικά εμφάνιση επιβεβαιώνεται από τα χαμηλά ποσοστά μας στα εντός πεδιάς σουτ (21/63), ήτοι 33,3%. Σημαντικότατο στοιχείο και οι ανεβασμένες στατιστικές επιδόσεις της 4ης περιόδου για την ομάδα μας, που μεταφράζονται σε 8(από τα 16 συνολικά) επιθετικά, τα 2(από τα 4 συνολικά) κλεψίματα και οι 3(από τις 4 συνολικά) τάπες, δείγμα της έντασης που έβγαλαν οι παίκτες μας και της ενέργειας που αποφάσισαν να ξοδέψουν.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ Δεν σκόραρε όσο μέσα στη Βέροια, ήταν επιδραστικότατος ωστόσο και στα 40 λεπτά που αγωνίστηκε σε άμυνα και επίθεση. Σκόραρε 13 με 2 τρίποντα, ενώ είχε 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΑΡΗΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ Ακόμα ένα double double για τον Πάρη ο οποίος μάζεψε τα καθοριστικότερα “σκουπίδια” του αγώνα στο τέλος, μετουσιώνοντας τα σε υπερπολύτιμους πόντους. Είχε 22 με 10 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά), 4 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη ενώ o δείκτης PIR (PERFORMANCE INDEX RATING) ήταν ο υψηλότερος από κάθε άλλον (31).

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Ο Συμεών για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν απολαυστικός. Ένας παίκτης που πραγματικά χαίρεσαι να βλέπεις. Σκόραρε 23 με τρία τρίποντα, 4 τελικές πάσες και 1 κλέψιμο. Κράτησε την ομάδα όταν χώλαινε, ενώ συμμετείχε στην αντεπίθεση της, βάζοντας καθοριστικότατα καλάθια.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Aνακουφισμένος αν και προβληματισμένος ήταν ο Νίκος Θεοδωράκος, μετά τη θετική κατάληξη που είχε η προσπάθεια των παικτών του, παρά την κακή εμφάνιση της ομάδας.

“Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Για τρία δεκάλεπτα ήμασταν πολύ κακοί στην προσωπική άμυνα και επιθετικά δε μπορέσαμε να βρούμε ρυθμό. Το θετικό είναι ότι δε παρατήσαμε το παιχνίδι παρόλο που βρεθήκαμε μέχρι και 13 πόντους πίσω στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο γίναμε πιο σκληροί στην άμυνα, βρήκαμε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, πήγαμε με δύναμη στα επιθετικά ριμπάουντ και τελικά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα δεν έχει δείξει ακόμα το καλό της πρόσωπο. Απέδειξε ωστόσο πως είναι φτιαγμένη από σκληρό μέταλλο, ειδικά όταν κατακτά τη νίκη μετά από μια κακή εμφάνιση.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Ασιγκίδης, Παπαδόπουλος Σ. 23(3 τρ.), Τσολάκης, Ποζίδης, Καρυπίδης, Πιπερτζής 3(1τρ.), Θεοδωράκος 13(2τρ.), Μανδαλάκης 2, Κολεσιώτης, Ακριτίδης 22, Μακούλης 7

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13 - 18, 30 – 37, 47 - 56, 70 - 69