Ηττήθηκε στην πρεμιέρα η ΚΟΥΠΑ Κιλκίς

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας στην παρθενική της εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Ηττήθηκε με 58 – 54 εκτός έδρας από την ομάδα του Ιωνικού Ιωνίας, μιας ομάδας που πέρσι τερμάτισε τρίτη στον όμιλό της και έχασε στις λεπτομέρειες την άνοδο στην Β’ εθνική.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Οι παίκτες μας μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κυνηγούν στο σκορ τη γηπεδούχο από το πρώτο λεπτό χωρίς ποτέ ωστόσο να την φτάσουν. Σε ένα παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών, οι παίκτες του Ιωνικού ξέφυγαν μέχρι και 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (18 – 6). Η ομάδα μας αντέδρασε μειώνοντας στους 6 με καλάθια των Μιρόσαβιτς και Θεοδωράκου, φαινόταν ωστόσο ασύνδετη, νευρική και ιδιαίτερα άστοχη (4/20 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο) κάτι που δυστυχώς θα συνεχιζόταν μέχρι το τέλος του αγώνα. Η εικόνα μας εξακολουθούσε να είναι το ίδιο κακή στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και την αστοχία να είναι ακόμα μεγαλύτερη (2/15). Το κακό επιθετικά 2ο δεκάλεπτο μετουσιώθηκε σε μόλις 6 πόντους και είναι ευχής έργο το γεγονός πως δεν ξέφυγε η γηπεδούχος με περισσότερους από 11 στο τέλος του ημιχρόνου (29-18).

Οι φωνές του Νίκου Θεοδωράκου στην ανάπαυλα φάνηκε πως έφεραν καρπούς στην τρίτη περίοδο, όταν ένα σερί 11 – 0 μετέτρεψε το 31-18 (η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα) σε 31-29, με 8 πόντους του «σεληνιασμένου», εκείνο το δίλεπτο Συμεών Παπαδόπουλου (8 πόντοι με 2 τρίποντα) και 3 με ένα ακόμα τρίποντο του Μίρο. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τον Ιωνικό να ισορροπεί και να ξεφεύγει εκ νέου τρέχοντας ένα δικό του αναπάντητο σερί 7 πόντων και ολοκληρώνοντας εν τέλει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 10 (45-35).

Με αυτά και με αυτά η ΚoύΠα Κιλκίς βρέθηκε να κυνηγά για ακόμα μια φορά τη γηπεδούχο, χωρίς ωστόσο να δείχνει πως μπορεί να τα καταφέρει, τουλάχιστον μέχρι εκείνο το σημείο. Με το σκορ στο 56-46, 2 περίπου λεπτά πριν τη λήξη, κανείς μέσα στο γήπεδο εκτός που ίδιους τους παίκτες μας δεν πίστευαν πως υπάρχει ακόμα επιστροφή. Το δεύτερο τρίποντο στον αγώνα του Γιώργου Θοδωράκου μετά από ασίστ του Μπάμπη Ημερίδη έδωσε το έναυσμα της τελικής αντεπίθεσης. Ένα χαμένο lay up του μαχητικού Συμεών μετατράπηκε σε καλάθι δύο δευτερόλεπτα μετά, ύστερα από κλέψιμο του ίδιου και ένα ακόμα τρίποντο του Μιρόσαβιτς από τη γωνία έφερε το παιχνίδι στους δύο (56-54) με 13 δευτερόλεπτα να υπολείπονται. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν έχασαν το πλεονέκτημα που τους έδιναν τα μόλις δύο ομαδικά φάουλ στα οποία υπέπεσαν μέχρι εκείνη τη στιγμή και τα τρία ακόμα που είχαν να δώσουν ως το τέλος, κατακτώντας έστω και με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο τη νίκη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Η έλλειψη σταθερότητας και συνέπειας στην απόδοση. Η ομάδα προετοιμάζεται ένα μήνα τώρα για να κατεβεί όσο το δυνατόν πιο έτοιμη στο νέο απαιτητικό πρωτάθλημα. Ασφαλώς και δεν έχει ακόμα φτάσει στο επιθυμητό σημείο απόδοσης και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στη χθεσινή αναμέτρηση. Η αστοχία και τα πολλά λάθη αποτέλεσαν του καθοριστικότερους παράγοντες διαμόρφωσης του σκορ. Ενώ λοιπόν αμυντικά συμπεριφέρθηκε σωστά, στο επιθετικό κομμάτι υστέρησε.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Χθες οι αριθμοί τουλάχιστον όσον αφορά αυτούς της ομάδας μας, έλεγαν την αλήθεια. 17 λάθη και 21/68 εντός πεδιάς αποτυπώνουν ξεκάθαρα την επιθετική εικόνα της ομάδας. Ένα επίσης σημαντικό σημείο αναφοράς είναι οι πολύ λίγες βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες μας με ό τι αυτό συνεπάγεται.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σε μια κακή βραδιά όπως αυτή, είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος. Όλοι οι παίκτες στάθηκαν κατώτεροι της δεδομένης ποιότητας που διαθέτουν. Αν θέλαμε να ξεχωρίσουμε κάποιον, αυτός είναι ο Συμεών Παπαδόπουλος που παρά την αστοχία του από τη γραμμή του τριπόντου, ήταν αυτός που απείλησε περισσότερο τις καθοριστικές στιγμές, όταν η ομάδα επέστρεφε από τις διψήφιες διαφορές. Ο Συμεών σκόραρε 16 με 4 τρίποντα, μοίρασε δυο τελικές και έκλεψε άλλες δυο φορές τη μπάλα παίζοντας και τα 40 λεπτά του παιχνιδιού, ενώ κέρδισε και 5 φάουλ.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Πρόκειται για μια νέα ενότητα που θα καθιερωθεί τη φετινή σεζόν και θα αφορά τις σκέψεις τις εκτιμήσεις και τα σχόλια του head coach σχετικά με το τρέχον παιχνίδι. Ακολουθούν οι δηλώσεις του Νίκου Θεοδωράκου.

“Ήταν ο πρώτος αγώνας της χρονιάς απέναντι σε μια καλή ομάδα που γενικά της αρέσει να τρέχει και να πηγαίνει σε ψηλά σκορ. Στόχος μας αμυντικά ήταν να τους κρατήσουμε χαμηλά στο σκορ κάτι που καταφέραμε. Επιθετικά όμως παρουσιαστήκαμε πολύ νευρικοί με πολλά ελεύθερα άστοχα σουτ και πάρα πολλά αβίαστα λάθη τα οποία δεν μας αφήσαν να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω απ’ το σημερινό αγώνα. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε στο γήπεδο και να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι με τον Πιερικό Αρχέλαο στην έδρα μας για να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη.”

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα πήρε το βάπτισμα του πυρός. Ηττήθηκε δίκαια από μια πιο έμπειρη ομάδα που γνωρίζει καλά τα κατατόπια της κατηγορίας, μια ομάδα που διαχειρίστηκε καλύτερα τα δεδομένα του αγώνα και τελικά επικράτησε. Εμείς θα πρέπει να ανασυγκροτηθούμε, να βελτιωθούμε και να συνεχίσουμε. Επόμενος αγώνας αυτός με τον Πιερικό στην έδρα μας.