Ήττα απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας απέναντι στους πρωτοπόρους Τιτάνες Παλαμά και ηττήθηκε με 79-71.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο ημίχρονο υπήρξε αρκετά ανταγωνιστικό για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο, δεν ένιωσαν ασφαλείς, δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, έχοντας μια ΚουΠα Κιλκίς να τους ακολουθεί κατά πόδας και να τους προσπερνά στις αρχές τις 2ης περιόδου, τρέχοντας ένα επί μέρους 16-4 και μετατρέποντας το 11-18 σε 27-22. Καθόλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, η ομάδα έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, ειδικά από τη στιγμή που περιόρισε τα αβίαστα της λάθη (είχε 5 στο 1ο δεκάλεπτο και μόλις 1 στο 2ο). Δυστυχώς, άφησε το καλό της πρόσωπο στα αποδυτήρια, μπήκε νωχελικά στο 2ο ημίχρονο, και όταν συνειδητοποίησε τι συνέβαινε, βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ 15 πόντους. (50-35) Η κακή κυκλοφορία, οι πολλές λάθος πάσες, οι κακές επιθετικές επιλογές μα κυρίως η έλλειψη ενέργειας και έντασης στο παιχνίδι της επέδρασαν ανασταλτικά. Τίποτα από εκεί και πέρα δεν πήγε καλά με μοιραίο αποτέλεσμα την ήττα.

Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Όλο το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό. Η ομάδα είχε μόλις 4 ριμπάουντ, κανένα κλέψιμο, καμιά τάπα, ενώ είχε και 4 λάθη. Ο επιθετικός πλουραλισμός του πρώτου ημιχρόνου, όταν σκόραραν οι 6 από τους 8 που αγωνίστηκαν, έπαψε να υφίσταται, και με μόλις 3 παίκτες να σκοράρουν, γίναμε περισσότερο προβλέψιμοι για τον αντίπαλο. Ο μόλις 1 πόντος του Συμεών σε όλο το πρώτο ημίχρονο έπαιξε το δικό του ρόλο. Η ομάδα στερήθηκε τους πόντους που θα έδιναν την έξτρα ώθηση, τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι σκόραραν και το παιχνίδι ισορροπούσε.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΤΑΣΟΣ ΜΑΚΟΥΛΗΣ

Μια ακόμα μεστή εμφάνιση για τον Τάσο η οποία δυστυχώς δεν ήταν αρκετή. Ήταν αλάνθαστος σε επίθεση (5/5 εντός πεδιάς με 1 τρίποντο) και άμυνα (0 λάθη) για 34 λεπτά, πήρε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και (PIR) 20.

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

Ο Σάββας έδωσε τη δική του μάχη με τους αντίπαλους ψηλούς, κέρδισε τις περισσότερες από τις προσωπικές μονομαχίες, μα έφυγε ηττημένος παρά την καλή του εμφάνιση. Είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, κέρδισε 5 φάουλ (αν και του έγιναν πολλά περισσότερα) ενώ ο δείκτης απόδοσης του (PIR) έφτασε στο15.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Πολύ καλός και ο Γιώργος με 16 πόντους (3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 σίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και (PIR19). Δέχτηκε την περισσότερη πίεση από όλους, ήταν αρκετά ανταγωνιστικός όχι όμως τόσο ώστε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Θετικά και αρνητικά ήταν συμπεράσματα του coach για το παιχνίδι:

“Σε γενικές γραμμές εμφανιστήκαμε βελτιωμένοι από τα τελευταία παιχνίδια. Κάναμε ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο και ήμασταν μόλις ένα πόντο κάτω. Στο 3ο δεκάλεπτο που ουσιαστικά κρίθηκε και το αποτέλεσμα χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δεχτήκαμε κάποια εύκολα καλάθια και ο αντίπαλος μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και τελικά να πάρει τη νίκη.”

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Δύο παιχνίδια έμειναν. Το πρώτο την ερχόμενη Κυριακή εντός έδρας απέναντι στα Τρίκαλα και το δεύτερο εκτός επί του Ολυμπιακού Βόλου. Θέλουμε τη νίκη και στα δύο. Και προς αυτή την κατεύθυνση θα κινηθούμε. Η μάχη θα δοθεί από ΟΛΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Γιαμπατζίδης, Ασιγκίδης 4, Παπαδόπουλος Σ. 18(3τρ.), Ποζίδης, Καρυπίδης 5(1τρ.), Πιπερτζής, Θεοδωράκος 16(3τρ.), Κολεσιώτης, Μακούλης 11(1τρ.), Μανούσος 17.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18- 13, 31 - 30, 54 - 45, 79 - 71