Τέταρτη διαδοχική ήττα για την ομάδα μας

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δυσκόλεψαν κι άλλο τα πράγματα για την ομάδα μας μετά τη νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την Καστοριά, με 59-76.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Τίποτα και πάλι δεν δούλεψε σωστά. Η έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση, τα πολλά λάθη, η αστοχία ειδικά σε στιγμές που οι συνθήκες του αγώνα μας επέτρεπαν να αυξήσουμε την υπέρ μας διαφορά, η ποιότητα του αντιπάλου, και τέλος η κακή διαιτησία ήταν οι βασικότεροι παράγοντες που με τη σειρά που αναφέρονται συνέβαλαν στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Η διαφορά άνοιξε επικίνδυνα προς το τέλος του ημιχρόνου και τις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα πολλά κακά μας διαστήματα, προηγήθηκαν με 10 πόντους. Σαν να μην έφτανε η κακή μας αμυντική συμπεριφορά, με τους διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και τα πολλά μας αμυντικά κενά, ήρθε μια δεύτερη τεχνική ποινή στον coach Θεοδωράκο, που άφησε ακέφαλη την ομάδα για τα τελευταία 12-13 λεπτά. Οι κακές επιλογές στην επίθεση, η αδράνεια και η αμυντική ολιγωρία συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την τέταρτη στη σειρά ήττα να είναι γεγονός.

Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Τα 20 λάθη στα οποία υποπέσαμε (ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο είχαμε 6) σημαίνουν 20 χαμένες κατοχές για την ομάδα μας μα και 20 κερδισμένες αντίστοιχα για τον αντίπαλο. Πολλές κακές μεταβιβάσεις, κάποια επιπόλαια, κάποια άλλα αυστηρά επιθετικά φάουλ, πολλές σπαταλημένες επιθέσεις, μας στοίχισαν ανεπανόρθωτα. Η ομάδα έχασε το μυαλό της και το πλήρωσε.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΠΕΡΤΖΗΣ

Ο Γιάννης είναι ένα παιδί που παρά το γεγονός πως ήδη από το Φεβρουάριο ξεκίνησε τις σπουδές του στα ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής, δεν άφησε την ομάδα στη μέση της περιόδου. Αντίθετα δίνει κάθε βδομάδα το παρόν, προσπαθώντας για το καλύτερο. Την Κυριακή είχε 12 πόντους με 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 PIR. Στα θετικά φυσικά ανήκει και η εμφάνιση των νεαρών παιδιών της ομάδας που πήραν χρόνο συμμετοχής. Ασιγκίδης Αντώνης, Κολεσιώτης Κωνσταντίνος, Παπαδόπουλος Γιάννης, Θεογιάννης Φώτης και Πουλτσάκης Νίκος, χάρισαν μερικές όμορφες στιγμές στον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο, παίζοντας ελκυστικό, ευχάριστο στο μάτι, ομαδικό μπάσκετ.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Με ρεαλισμό αντιμετώπισε το παιχνίδι και ο coach Θεοδωράκος, που χωρίς πολλές δικαιολογίες κοιτάζει τη συνέχεια:

“Για ακόμη ένα παιχνίδι δεν ήμασταν καλοί σε άμυνα και επίθεση. Παίζουμε χωρίς ενέργεια και διάθεση στην άμυνα, ενώ στην επίθεση δεν κυκλοφορούμε σωστά τη μπάλα και είμαστε πολύ άστοχοι. Βαθμολογικά δε μας επηρεάζει η ήττα αλλά πρέπει άμεσα να βρούμε λύση στον τρόπο που παίζουμε για να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια.”

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Το επόμενο παιχνίδι μας είναι εκτός έδρας, απέναντι στους πρωτοπόρους Τιτάνες Παλαμά. Ο κλοιός έσφιξε κι άλλο. Η απουσίες βασικών μας παικτών όπως του Πάρη (Ακριτίδης) και του Νικου (Καρυπίδης), ασφαλώς δεν αποτελεί δικαιολογία. Η ομάδα για πολλοστή φορά δεν απέδωσε σύμφωνα με αυτό που ξέρει και μπορεί. Η προσπάθεια ωστόσο θα συνεχιστεί. Η μάχη θα δοθεί από ΟΛΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Γιαμπατζίδης, Ασιγκίδης 4, Παπαδόπουλος Σ. 16(2τρ.), Θεογιάννης 2, Πιπερτζής 12(2τρ.), Θεοδωράκος 5(1τρ.), Παπαδόπουλος Γ. 2, Πουλτσάκης 2, Κολεσιώτης, Μακούλης 4(1τρ.), Μανούσος 12.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16- 17, 31 - 38, 48 - 56, 59 - 76