Ολοκληρωτική επικράτηση απέναντι στη Λάρισα

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι στη σειρά που συνοδεύτηκε από μια ακόμα πιο καθαρή και εμφατική νίκη για την ομάδα μας. Το 81-56 επί της Λάρισας ανοίγει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, εδραιώνοντας μας στους πρώτους έξι του ομίλου μας.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Όλα λειτούργησαν εξαιρετικά από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Με προσήλωση στην άμυνα, σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, και με τα επιθετικά μας όπλα σε πολύ καλή μέρα, η ομάδα προηγήθηκε με 12-4 και 26-12 στην πρώτη περίοδο. Το 10 plus του πρώτου δεκαλέπτου δεν απειλήθηκε ποτέ, πλην ενός κακού διαστήματος της τρίτης περιόδου (48-38) που η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε, δεν υπήρξε ωστόσο ανάλογη συνέχεια. Η διαφορά έκλεισε στο +17 στο τέλος της 3ης περιόδου, ξεπέρασε τους 20 κάπου στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου καταλήγοντας στο + 25 που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η ομάδα μας ήταν εύστοχη στις βολές (12/14). Σούταρε σχεδόν διπλάσια δίποντα από τρίποντα, χωρίς να εκβιάζει ωστόσο τις προσπάθειές της, με πολύ καλά ποσοστά, μοίρασε σωστά τη μπάλα παίρνοντας τους 32 από τους 81 πόντους της από ασίστ ενώ έκλεψε άλλες 8 φορές τη μπάλα, σημάδι της αμυντικής προσήλωσης που επέδειξε. Μοναδικό μελαμψό σημείο, τα 18 λάθη που κόστισαν κάποιες κατοχές.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

18 πόντοι, 8 ριμπάουντ και αισθητή παρουσία και στις δυο πλευρές του γηπέδου για το Σάββα, που κυριάρχησε. Ένα κλέψιμο, μία ασίστ, 3 λάθη, 5 κερδισμένα φάουλ και 18 στο σύστημα αξιολόγησης συμπληρώνουν τη στατιστική του εικόνα. Όλα τα παραπάνω, σε 32 λεπτά αγωνιστική παρουσίας.

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

23 πόντοι με 5/6 τρίποντα. Ο Συμεών ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε, σκοράροντας κατά βούληση από τη γραμμή των 6,75. Είχε ακόμη 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Τα 6 λάθη του στέρησαν ουσιαστικά τον τίτλο του κορυφαίου (17 στο PIR), κάτι που έχει μικρή σημασία ωστόσο.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Ακόμα μια μεστή εμφάνιση για το Γιώργο Θεοδωράκο, με πολύ καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση. Είχε 11 πόντους με 3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο 2 τάπες και 2 λάθη. Τα έκανε όλα και είχε μαζί με το Σάββα τον υψηλότερο δείκτη αξιολόγησης (18).

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΛΕΣΙΩΤΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΣΙΓΚΙΔΗΣ

Μπήκαν στα τελευταία λεπτά, όταν το σκορ είχε ουσιαστικά κριθεί. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις αγώνων, η διαφορά συνήθως μειώνεται λόγω χαλαρότητας της ομάδας που προηγείται. Όχι όμως πάντα, πολλώ δε μάλλον στη δική μας περίπτωση. Τα δυο παιδιά μπήκαν μέσα με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό. Ο Αντώνης που έπαιξε λίγο περισσότερο είχε σε 11,5 λεπτά, 1 πόντο, αλλά και 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κερδισμένα φάουλ. Ο Κωνσταντίνος από την άλλη μπήκε μπαρουτοκαπνισμένος, και σκόραρε μέσα σε 6,5 λεπτά 8 πόντους με 4/6 δίποντα, ενώ είχε 2 επιθετικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Το αποτέλεσμα; Η αύξηση της διαφοράς στο + 25 μα κυρίως η τόνωση της αυτοπεποίθησης των παιδιών μας, που πήραν την ευκαιρία και δεν την άφησαν να πάει χαμένη.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH.

Ικανοποιημένος ήταν και ο coach Θεοδωράκος:

“Από την αρχή του αγώνα μπήκαμε αποφασισμένοι για τη νίκη. Τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά κάναμε πολύ καλή δουλειά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο σε καμία στιγμή να μπει στο παιχνίδι. Τώρα έχουμε μπροστά μας 2 εβδομάδες να προετοιμαστούμε για το πολύ δύσκολο παιχνίδι με την ομάδα του Αλμυρού ώστε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα”.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα μας εδραιώθηκε στην 6η θέση εκεί όπου θα βρίσκεται στη χειρότερη περίπτωση και την επόμενη εβδομάδα, έχοντας εξασφαλίσει από τώρα τη νίκη (20-0) λόγω αποχώρησης της ομάδας της Μελίκης από το πρωτάθλημα. Την Κυριακή έπαιξε όμορφο μπάσκετ, προσέφερε θέαμα στον κόσμο της και δείχνει πιο έτοιμη και πιο αποφασισμένη για τη συνέχεια. Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να δοθεί στα νέα παιδιά που αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά και απέδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν. Πολλά μπράβο σε Κολεσιώτη, Ασιγκίδη και Γιάννη Παπαδόπουλο.

Επόμενο παιχνίδι δυο εβδομάδες μετά, απέναντι στην ομάδα του Αλμυρού, εντός έδρας. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε και πάλι, αψηφώντας χιόνι και κρύο προκειμένου να δει την αγαπημένη του ομάδα!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.) Γιαμπατζίδης 2, Ασιγκίδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 23(5τρ.), Ποζίδης, Πιπερτζής 11(1τρ.), Θεοδωράκος 11(3τρ.), Παπαδόπουλος, Κολεσιώτης 8, Ακριτίδης 5, Μακούλης, Μανούσος 18.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26 - 12, 45 – 32, 60 - 43, 81 - 56