Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Μετά την παύση - διακοπή μιας αγωνιστικής πάντα όσο αφορά το κομμάτι της επικοινωνίας και προβολής της δράσης της ομάδας, ως ελάχιστη ένδειξη σεβασμού προς τα θύματα της τραγωδίας της σύγκρουσης των Τεμπών, και πάντα με γνώμονα πως ο σεβασμός προς την ανθρώπινη ζωή και η υποχρεωτική διατήρηση της κοινωνικής ευαισθησίας και συνείδησης υπερέχουν κάθε αθλητικής δραστηριότητας, συνεχίζουμε.

Η ΚουΠα λοιπόν βρίσκεται και επίσημα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Στην παρθενική της εμφάνιση σε εθνικές κατηγορίες και με μόλις 6 χρόνια παρουσίας στην ελληνική αθλητική κοινότητα, φιγουράρει πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, οριστικοποιώντας την είσοδό της στα playoffs ανόδου, με δύο αγωνιστικές να απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Η εμφατική νίκη επί της αξιόμαχης Μελίκης Ημαθίας με 95-76 επισφράγισε το εισιτήριο.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ,

Δόκτωρ Τζέκυλ και Μίστερ Xάιντ. Η ομάδα μας παρουσίασε δύο πρόσωπα στην τελευταία της παράσταση για την κανονική περίοδο απέναντι στο κοινό της. Ξεκίνησε μουδιασμένα, με κακές επιλογες στην επίθεση και ατονία στην άμυνα. Έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ δίνοντας την ευκαιρία στη Μελίκη να εκμεταλλευτεί τις δεύτερες και τρίτες κατοχές που ανανέωνε. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ. Το 25-39 (-14) σηματοδότησε την αντεπίθεση της ΚουΠα Κιλκίς, που έτρεξε ένα 11-2, κλείνοντας ουσιαστικά την ψαλίδα που άνοιγε επικίνδυνα. Σκορ Ημιχρόνου: 36-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Η ομάδα αν εξαιρέσει κανείς το αρχικό μούδιασμα των δυο τριών πρώτων λεπτων (36-45), έπαιξε το ελκυστικότερο μπάσκετ της από το ξεκίνημα της περιόδου. Με συνεχείς αιφνιδιασμούς, προερχόμενους από κερδισμένα ριμπάουντ, κλεψίματα, ή χαμένες πάσες των αντιπάλων κυριάρχησε ολοκληρωτικά τρέχοντας ένα επιμέρους 33-11 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +13 (69-56), οικοδομώντας ουσιαστικά τις βάσεις για ένα αρκετά εύκολο όπως εξελίχθηκε 4ο δεκάλεπτο. Η ΚουΠα Κιλκίς σκόραρε με κάθε τρόπο, από μέσα με πολύ καλή δουλειά από τους “δίδυμους πύργους”, Μανούσο και Ακριτίδη αλλά και απο την περιφέρεια με τους Παπαδόπουλο και Ημερίδη να είναι κυριολεκτικά καυτοί.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Οι 95 πόντοι που σκόραραν οι παίκτες μας αποτελούν ρεκόρ για φέτος. Οι 59 πόντοι του δεύτερου ημιχρόνου αποτελούν ένα ακόμα. Η ομάδα στο δέυτερο ημίχρονο υπήρξε καταιγιστική. Ειδικά στο τρίτο δεκέλπτο είχε 9/11 δίποντα και 5/9 τρίποντα αλλά και 13!!! ασιστ κάτι που σημαίνει πως το 93% των πόντων της ομάδας προήλθε από ομαδική συνεργασία. Τα 16 κλεψίματα (11 εξ αυτών στο δεύτερο μέρος) και οι 5 τάπες αποδεικνύουν την οξυμένη αμυντική διάθεση των παικτών μας στο δεύτερο μισό του αγώνα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Man of The Match! Άγγιξε το Quadruple-double με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9!!! κλεψίματα και κανένα λάθος!!! Αν ήταν περισσότερο εύστοχος στα τρίποντα (3/10) θα έκανε το τέλειο παιχνίδι. Ήταν ο x factor της αντεπίθεσης όταν πήρε την ομάδα από το χέρι σκοράροντας κατά ριπάς. Ο Συμεών ήταν απλούστατα ασταμάτητος!

Πολύ κοντά σε απόδοση αλλά και επίδοση ο Μπάμπης Ημερίδης. Σκόραρε 19, πήρε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 πάσες όσα ήταν και τα κλεψίματα που έκανε. Τι να πει κανείς και για τους δίδυμους πύργους μας που δεν σταματήθηκαν ποτέ από κανένα. Ο Πάρης Ακριτίδης έκανε την πιο πειστική εμφάνιση ως τώρα στην ομάδα με 22 πόντους και άριστα ποσοστά ευστοχίας (9/10 δίποντα και 4/5 βολές). Όσο για το Μανούσο, τα λόγια περιττεύουν μπροστά στην ποιότητα που τον χαρακτηρίζει. Σκόραρε (20), πάσαρε (4), έκοψε (4) τα έκανε όλα, όντας όπως πάντα ο κυρίαρχος! Σημαντικότατος όπως πάντα και ο Γιώργος Θεοδωράκος που δεν πήρε πολλές προσπάθειες, ξεδίπλωσε ωστόσο τη δεδομένη του ποιότητα και στις δυο πλευρές του γηπέδου με γεμάτη στατιστική παρουσία σε κάθε κατηγορία.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Πώς να μην είναι ικανοποιημένος και ο Νίκος Θεοδωράκος από μια τέτοια εμφάνιση (δεύτερο ημίχρονο).

«Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι χωρίς συγκέντρωση και διάθεση στη άμυνα και με κακές επιλογές στην επίθεση. Δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο και δίκαια βρισκόμασταν πίσω στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ καλοί επιθετικά, βρήκαμε τα ελεύθερα σουτ σκοράραμε 34 πόντους και περάσαμε μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια διατηρήσαμε το προβάδισμα και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη με την οποία κλειδώσαμε την είσοδο μας στα playoffs.».

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Όταν αυτή η ομάδα εισήλθε στην αρένα της Γ Εθνικής έθεσε μικρούς στόχους φροντίζοντας να τους κατακτά έναν, έναν. Η παραμονή ήταν ο βασικότερος όλων. Να λοιπόν που πέρα από την εξασφαλισμένη παραμονή η ομάδα μπορεί και κοιτάζει ψηλότερα, ατενίζοντας περισσότερο αισιόδοξα το μέλλον. Ο πήχης λοιπόν ανέβηκε, το κεφάλι ωστόσο πρέπει παραμείνει σκυμμένο χαμηλά, και με υπομονή, εργατικότητα, ταπεινότητα και σεβασμό όχι όμως φόβο προς τον αντίπαλο, είναι σίγουρο πως όλα θα κυλήσουν ομαλά και στη συνέχεια. “Χίλια ευχαριστώ” ασφαλώς και στον κόσμο που μας τίμησε και εξακολουθεί να μας τιμά με την παρουσία του! Συνεχίζουμε!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 19(3τρ.), Ημερίδης 19(2τρ.), Ποζίδης , Παπαδόπουλος Ν., Μιρόσαβιτς, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 9(1τρ.), Φιλιππίδης, Θεογιάννης 6(1τρ.), Ακριτίδης 22, Θεογιάννης Φ., Μανούσος 20(1τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 36-41, 70-60, 95-76