ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΜΕ ΕΜΦΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Επιβλητική εμφάνιση για την ομάδα μας και εντός έδρας νίκη με το ευρύ 87-58 επί του ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Παιχνίδι γιια ένα ρόλο ήταν αυτό της Κυριακής απέναντι στην ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας που ταξίδεψε με απουσίες ωστόσο, κατεβαίνοντας με μόλις 8 παίκτες στο παιχνίδι. Παρά την δική μας απουσία λόγω ασθενείας του Σάββα Μανούσου, η ομάδα ανταποκρίθηκε θετικά στην πρόκληση του αγώνα και επικράτησε άνετα. Πήρε τα ηνία από το πρώτο λεπτό και δεν τα άφησε ποτέ μέχρι την ολοκλήρωση. Από το πρώτο δεκάλεπτο η Κουπα Κιλκίς έχτισε μια διαφορά ασφαλείας με αιχμές του δόρατος και τους πέντε starters της, σκόραρε με κάθε τρόπο μέσα και έξω από τη ρακέτα ολοκληρώνοντας ένα τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο με 10/14 σουτ εντός πεδιάς (6/9 τρίποντα) και 8 ασίστ, σταματώντας στους 29. Η ομάδα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο δεύτερο (έκλεισε το ημίχρονο ξεπερνώντας τους 50 πόντους (52-27) μα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο (74-41)). Η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι τους 34 (74-40) και μόνο στην τελευταία περίοδο κατέβασε ταχύτητα και ολοκλήρωσε τελικά με το ευρύ 87-58.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ηταν εύστοχη στα σουτ έξω από τα 6,75 με 15 τρίποντα σε 31 προσπάθειες και με το εντυπωσιακό 48,9% ενώ ήταν εξίσου καλή στα δίποντα με 18 στα 36. Πήρε τα ριμπάουντ και έτρεξε προσφέροντας ανά διαστήματα αρκετές εντυπωσιακές φάσεις στους φίλους της, παίζοντας ομαδικά (19 ασίστ). Αξιοσημείωτο επίσης το γεγονός πως σκόραραν όσοι αγωνίστηκαν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Άγγιξε το triple double με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 4 στα 8 τρίποντα. Είχε ακόμα 1 κλέψιμο, 2 μόλις λάθη ενώ κέρδισε 6 φάουλ από τους αντιπάλους του. Ο Συμεών τα ...έκανε όλα και συνέφερε. Ήταν ο καλύτερος μέσα στο παιχνίδι, με σημαντική προσφορά σε άμυνα και επίθεση. Η αλήθεια είναι πως χρειαζόταν μια καλή εμφάνιση που θα φανεί χρήσιμη για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πολύ καλοί βέβαια ήταν και οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν, πρωτοστατούντος των Γιώργου Θεοδωράκου (17 με 4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και ένα εντυπωσιακότατο κάρφωμα τσεκούρι από το δεξί διάδρομο της αντίπαλης ρακέτας) και Μπάμπη Ημερίδη (12 με μόλις ένα άστοχο σουτ με 2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο), αλλά και των υπολοίπων παιδιών. Πολύ καλοί για όσο αγωνίστηκαν και οι Λούκα Μιρόσαβιτς και Γιάννης Πιπερτζής, με τον πρωτο να πετυχαίνει 12 με 2 τρίποντα και ένα εκπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μετά από baseball πάσα του Συμεών, και το Γιάννη να σκοράρει ακόμα 7 με 1 τρίποντο.

Θετικοί και οι Πάρης Ακριτίδης και Βασίλης Θεογιάννης, με τον πρώτο να μαζεύει 8 ριμπάουντ στα μόλις 20 λεπτά που έπαιξε, να δίνει δύο τελικές πάσες και να σκοράρει ακόμα 6 και το δεύτερο να πετυχαίνει άλλους 9 πόντους με 1 τρίποντο, ενώ η συνολική του στατιστική πλαισιώθηκε με ακόμα 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Ευχαριστημένος και ο coach Θεοδωράκος μετά τον αγώνα. Παρακάτω η δήλωσή του για το παιχνίδι αλλά και για αυτό που ακολουθεί.

«Από την αρχή του παιχνιδιού επιβάλλαμε το ρυθμό μας και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να μπει στο παιχνίδι, έτσι πήραμε μια καλή διαφορά και τη διατηρήσαμε μέχρι το τέλος. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Καστοριά με στόχο τη νίκη που θα μας διατηρήσει στη 2η θέση».

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα έδειξε να ξεπερνά γρήγορα την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας, ήταν συνεπής στις υποχρεώσεις της και έπαιξε αυτό που ξέρει και μπορεί. Με την εμφάνιση αυτή ευχαρίστησε τον κόσμο της, και τώρα θα φροντίσει να εκμεταλλευτεί τη διακοπή της Καθαράς Δευτέρας ώστε να επιστρέψει δυο εβδομάδες αργότερα καλύτερη και περισσότερο έτοιμη για τη συνέχεια.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 14(4τρ.), Ημερίδης 12(2τρ.), Ποζίδης 2, Παπαδόπουλος Ν. 5(1τρ.), Πιπερτζής 7(1τρ.), Θεοδωράκος 17(4τρ.), Φιλιππίδης, Τσιλιγκαρίδης Λ. 2, Θεογιάννης 9(1τρ.), Ακριτίδης 6, Κολεσιώτης 1.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 52-27, 74-41, 87-58