Επικράτηση μέσα στην Κατερίνη

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ακόμα μια επιτυχία προστέθηκε στο παλμαρέ της ομάδας. Ήταν η πέμπτη στη σειρά νίκη για την ΚουΠα Κιλκίς, που αυτή τη φορά επικράτησε ενός παλιού γνώριμου, του Πιερικού Αρχέλαου ύστερα από ένα must to watch παιχνίδι, με 68-72 εκτός έδρας.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό, προσπαθώντας να βγάλουν εκτός ρυθμού τον ψηλό μας, Σάββα Μανούσο. Το σκορ ήταν κλειστό με τον Πιερικό να έχει ένα ισχνό προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει. Το 24-16 ήταν το μεγαλύτερο άνοιγμα της ψαλίδας υπέρ της ομάδας της Κατερίνης. Ένα επιμέρους 4-19 για την ομάδα μας με αιχμές του δόρατος κυρίως με τους Θεοδωράκο στην άμυνα και τους Παπαδόπουλο και Μανούσο μαζί με τον πολύ καλό όσο έπαιξε Μιρόσαβιτς στην επίθεση, έφερε μπροστά την ΚουΠα με 28-35. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα ολοστρόγγυλο +10, (33-43). Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο επιφύλασσε άλλα πράγματα για τις δυο ομάδες. Σαν σε επανάληψη του περσινού αγώνα στα playoffs, η ομάδα μας έχασε τη συγκέντρωσή της, έκανε απανωτά λάθη σε επίθεση και άμυνα, ήταν φανερά άστοχη μέσα και έξω από τη ρακέτα (2/14 εντός πεδιάς), και μόνο ο οίστρος του Συμεών και τα λάθη της αντιπάλου μας κράτησαν μέσα στο παιχνίδι. Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, 3 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το σκορ ήταν 66-60 υπέρ της γηπεδούχου. Οι παίκτες μας ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα σερί 9 – 0 έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Στο τελευταίο δίλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς, ήταν η πιο ψύχραιμη ομάδα μέσα στο γήπεδο και παρά το γεγονός πως έπαιζε εκτός έδρας και πήρε εν τέλει μια νίκη που την εδραιώνει στην πρώτη τετράδα του 5ου Ομίλου του πρωταθλήματος.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η ομάδα έπεσε από τα στάνταρντ της συνολικά, κάτι που ευτυχώς δεν την επηρέασε. Ήταν σχετικά εύστοχη στις βολές και άστοχη σε δίποντα και τρίποντα. Ήταν σκληρή ωστόσο αμυντικά, πήρε τα αμυντικά ριμπάουντ (35) μην επιτρέποντας δεύτερες και τρίτες κατοχές στην αντίπαλο, δεν ήταν τόσο ομαδική όσο προηγούμενες φορές, και υπέπεσε σε αρκετά λάθη, τα περισσότερα στην τρίτη περίοδο όταν επέτρεψε τον Πιερικό να επιστρέψει με αξιώσεις στο παιχνίδι. Είδηση θεωρείται και πωςαστόχησε και ο Γιώργος Θεοδωράκος σε προσωπική βολή, μετά από 41 παρακαλώ συνεχόμενες. Είχε να χάσει βολή από το νικηφόρο εντός έδρας παιχνίδι με την ίδια ομάδα ένα γύρο πριν, το έκανε δυστυχώς σήμερα, αν και συνολικά είχε 11/12!!! Μικρή σημασία βεβαίως έχουν όλα τα παραπάνω. Σημασία έχει όπως και ο ίδιος δήλωσε, «η νίκη της ομάδας και μόνο αυτή»!

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Δεν ήταν ή καλύτερη βραδιά του επιθετικά. Υπήρχε όμως παντού μέσα στο γήπεδο. Μάζεψε όλα τα σκουπίδια που βρέθηκαν μπροστά του, έκλεψε μπάλες, πάσαρε, έκανε βέβαια και λάθη που ευτυχώς δεν στοίχησαν, το σίγουρο είναι πως άφησε όλη του την ενέργεια στο γήπεδο, και βγήκε από αυτό με ψηλά το κεφάλι. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως έβαλε όλες τις βολές στο τέλος, όντας απόλυτα ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Όλα τα παραπάνω τον αντάμειψαν με ένα διόλου ευκαταφρόνητο ειδικά λόγω της σημαντικότητας του αγώνα, 0,68 στο σύστημα αξιολόγησης tendex.

ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ – ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Πολύ καλή απόδοση είχαν οι Μανούσος και Παπαδόπουλος. Ο Σάββας για ακόμα μια φορά μάζεψε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ (13), και παρά την πίεση που του ασκήθηκε από τους αντιπάλους, τους φιλοδώρησε με 23 πόντους. Ο δαιμόνιος Συμεών από την άλλη, ήταν απολαυστικός για ακόμα μια φορά. Έβαλε τα σουτ όταν η μπάλα έκαιγε, ξεκολλώντας την ομάδα του τη στιγμή που χρειαζόταν.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Πέμπτη στη σειρά νίκη για τον coach Θεοδωράκο, που έφυγε και αυτός ικανοποιημένος από την Κατερίνη.

«Η ομάδα της Κατερίνης έκανε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι στην άμυνα με πολλές επαφές ιδιαίτερα πάνω στον Μανούσο, στο οποίο ανταπεξήλθαμε πολύ καλά. Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο όπου χάσαμε τη συγκέντρωση μας. Στο τέλος ήμασταν ψύχραιμοι και με σωστές επιλογές στην επίθεση και δυνατή άμυνα πήραμε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη»

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Αν και δεν έπαιξε το καλύτερο της παιχνίδι, επικράτησε και αυτό να μη τι άλλο αποτελεί ακόμα ένα παράσημο για την ομάδα μας, που πλέον κοιτάζει τη συνέχεια του πρωταθλήματος, με την ίδια ματιά και την ίδια σοβαρότητα σίγουρα, αλλά από τις ψηλότερες θέσεις της κατάταξης.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ

Σάββα Μανούσο, περαστικά και σύντομα κοντά μας. Η νίκη είναι αφιερωμένη σε εσένα.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 18(3τρ.), Ημερίδης 5(1τρ.), Ποζίδης , Παπαδόπουλος Ν., Μιρόσαβιτς 4, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 16(1τρ.), Φιλιππίδης, Θεογιάννης 7, Ακριτίδης, Μανούσος 22(1τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 33-43, 47-50, 68-72