Αποχαιρετά τη χρονιά με τρίτη στη σειρά νίκη η ΚουΠα Κιλκίς

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Με νίκη (την τρίτη συνεχόμενη) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η ομάδα μας επικρατώντας του Όλυμπου Κορδελιού με 84-77.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Τα αμυντικά κενά στο παιχνίδι της, έδωσαν τη δυνατότητα στη φιλοξενούμενη να πάρει κεφάλι στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους (10-17). Το κακό της πρόσωπο στην άμυνα, διατήρησε η ομάδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεχόμενη 24 πόντους και κλείνοντας το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 40-43. Στην επίθεση αντιθετα δεν ήμασταν κακοί με το Μανούσο να κυριαρχεί στον αέρα σκοράροντας κατά βούληση (18 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο).

ΟΙ διάδρομοι εν τέλει έκλεισαν κατά την τρίτη περίοδο, οι ψηλοί μας κυριάρχησαν των αντιπάλων τους, τα σουτ από τα 6,75 μπήκαν τις κρίσιμες στιγμές, και η ομάδα έτρεξε όποτε είχε τη δυνατότητα προσφέροντας και θέαμα μεταξύ άλλων στους φίλους της. Το επιμέρους 20 – 8 έδωσε έναν αέρα 9 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, (60-51). Ο Όλυμπος Κορδελιού ωστόσο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Επέστρεψε στο σκορ, (πέρασε μάλιστα και μπροστά με 62-63 και 64-65) μέχρι οι φωνές του Νίκου Θεοδωράκου να αφυπνίσουν ξανά τους παίκτες της ομάδας μας και να επανέλθει η ισορροπία. Το σκορ αντιστράφηκε ξανά, με το Συμεών να τιμωρεί τους αντιπάλους που τον έστελναν στις βολές (10/11 στο 4ο δεκάλεπτο). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας νικήτρια επί ενός αξιόμαχου αντιπάλου.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Είχε ίδια ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς (29/69) με αυτά απέναντι στη Μελίκη την προηγούμενη εβδομάδα. Στάθηκε 27 φορές από τη γραμμή του φάουλ, ευστοχώντας στις 17 από αυτές. Είχε ρεκόρ στα κοψίματα με 7, έπαιξε συνολικά με σοβαρότητα, έκανε λίγα σχετικά λάθη (11), ενώ ανέβασε το δείκτη οικονομίας της με τις 13 ασίστ και τα 7 κλεψίματα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σε καλή βραδιά και οι δικοί μας BIG4. Επιδραστικότερος όλων ο εκρηκτικός Συμεών Παπαδόπουλος, με 24 πόντους, καθοριστικά τρίποντα(4/7), ενώ στάθηκε σχεδόν αδύνατο να αστοχήσει από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (10/11 βολές) την οποία επισκέφτηκε ουκ ολίγες φορές προς το τέλος του παιχνιδιού.

Πολύ καλός ο Σάββας Μανούσος, που κυριάρχησε στον αέρα με 15 ριμπάουντ και 19 πόντους, 2 ασίστ και 2 ταπες.

Θεοδωράκος κ Ημερίδης βρέθηκαν σε καλή βραδιά προσεφέροντας τα μέγιστα.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον ταλαντούχο Λούκα Μιρόσαβιτς με 7 πόντους και θετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Ικανοποιημένος εν μέρει για την αγωνιστική απόδοση της ομαδας ήταν ο coach Θεοδωρακος.

«Για ακόμα ενα παιχνίδι είχαμε καλή απόδοση επιθετικά. Το πρόβλημά μας ήταν και πάλι η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο για αυτό και η ομάδα του Κορδελιού σκόραρε 43 πόντους . Στο 3ο δεκάλεπτο βελτιώσαμε την άμυνα μας και πήραμε μια καλή διαφορά που την κρατήσαμε μέχρι το τέλος και πήραμε μια πάρα πολυ σημαντική νίκη».

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Με αυτά και με αυτά ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος (την ερχόμενη εβδομάδα η ΚΟΥΠΑ θα κάνει το ρεπό της), με την ομάδα μας να φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έχοντας 6 νίκες ενεργητικό και 4 ήττες παθητικό. Θετικός αν μη τι άλλο ο απολογισμός.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 24(4τρ.), Ημερίδης 12(1τρ.), Ποζίδης , Μέλλιος, Μιρόσαβιτς 7(1τρ.) , Θεοδωράκος 15(3τρ.), Φιλιππίδης 2, Σιδηρόπουλος , Ακριτίδης 5, Μανούσος 19.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 40-43, 60-51, 84-77

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Γ΄ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - (5ος ΟΜΙΛΟΣ)

Διατηρήθηκε στην τρίτη θέση η ομάδα μας με 6 νίκες και 4 ήττες. Ο γύρος θα ολοκληρωθεί και επίσημα την ερχόμενη εβδομάδα. Θα ακολουθήσουν οι χριστουγεννιάτικες διακοπές και όλοι θα επιστρέψουν στις επάλξεις τον Ιανουάριο στις 8 με εντός έδρας παιχνίδι και τον Ιωνικό Ιωνίας.