Ήττα εντός έδρας μετά από 744 ημέρες...

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Ήταν 31/10/2020. Η ανδρική μας ομάδα αντιμετώπιζε το Βατανιακό στο νέο ΔΑΚ, σε ένα παιχνίδι που έμελε να είναι το τελευταίο της τότε αγωνιστικής περιόδου. Είχε ηττηθεί με το ταπεινωτικό 51-80. Μετά ήρθε ο covid19 και η γενική διακοπή των πρωταθλημάτων. Πέρασαν πολλά από τότε. Η ομάδα μας ενισχύθηκε, «ψήλωσε», μεγάλωσε, ανέβηκε κατηγορία. Πέρασαν 744 ολόκληρες μέρες μέχρι να ξαναγνωρίσει την ήττα με ένα σκορ καθόλα ανταγωνιστικό ωστόσο, (73-77) από μια ομάδα που πέρσι έπαιζε στη Β’ Εθνική την Αρετσού Καλαμαριάς, ύστερα από ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ. Ήταν ένα από αυτά τα παιχνίδια, που αν τα κερδίσεις ανεβαίνεις αυτόματα επίπεδο και σε υπολογίζουν όλοι σοβαρά, ενώ αν τα χάσεις, συνεχίζεις την πορεία σου χωρίς αποκλίσεις από τον αρχικό σου στόχο...

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Χωρίς να είναι κακή στο ξεκίνημα η ομάδα μας, κατάφερε να οδηγεί τον αγώνα τα πρώτα 9 λεπτά, με την Αρετσού ωστόσο να βρίσκει λύσεις και να παραμένει κοντά στο σκορ. Το 19-12 δυστυχώς μετατράπηκε σε 19-21, με ένα γρήγορο 9-0 μετουσιωμένο σε δύο αναπάντητα τρίποντα και ένα γκολ φάουλ. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συχνά στη θέση του οδηγού, με όμορφο μπάσκετ εκατέρωθεν. Κάπως έτσι το 19-21 έγινε 29-23, πήγε στο 36-39, και ολοκληρώθηκε με την ΚουΠα μπροστά με 41-39. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου εντυπωσιακό με το πρώτο από πλευράς ποιότητας, με την ομάδα μας να ξεφεύγει προς στιγμή 46-43, αδράνησε ωστόσο στο αμυντικό της μισό, δέχτηκε περισσότερους πόντους μέσα και έξω από το καλάθι από όσους πέτυχε και έμεινε αρκετά πίσω (57-65). Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα μας γύρισε την άμυνά της σε ζώνη. Αν και δεν δέχτηκε το διάστημα αυτό τρίποντο, πληγώθηκε μέσα από τη ρακέτα δυο φορές, ενώ οι προσπάθειες των ψηλών μας στο απέναντι καλάθι δεν είχαν το ίδιο αποτέλεσμα. Εφτά σχεδόν λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 62-71. Το παιχνίδι για ενάμισι λεπτό δεν είχε σκορ, μέχρι τη στιγμή που Συμεών με lay up τρύπησε την αντίπαλη άμυνα, δίνοντας το έναυσμα της αντεπίθεσης. Δύο καλές άμυνες και δύο κολλητά τρίποντα από Θεοδωράκο και Συμεών, έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (70-71),τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η συνέχεια δυστυχώς δεν ήταν ανάλογη. Η Αρετσού είχε να δώσει φάουλ καταστρέφοντας κάποιες επιθέσεις μας. Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, ένα απίθανο καλάθι του 9 της αντιπάλου -πέφτοντας κυριολεκτικά- στο τέλος της επίθεσης, ένα λάθος του κορυφαίου της ομάδας Θεοδωράκου, ένα στοπ στα ίσια, πάνω σε προσπάθεια του εξίσου πολύ καλού Ημερίδη, το γεγονός πως δεν εκμεταλλευτήκαμε το αντιαθλητικό φάουλ πάνω στο Μίρο αλλά και το τελευταίο ελεύθερο άστοχο δυστυχώς corner three με το σκορ στο 73-75, στοίχισαν στην ομάδα,. Η ΚουΠα έχασε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Οι 10 πόντοι που μας πλήγωσαν μέσα σε δύο λεπτά, στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Τέσσερις εύστοχες διαδοχικές προσπάθειες (δυο τρίποντα και δύο δίποντα) απέναντι στις δύο βολές του Πάρη και τα άστοχα ελεύθερα σουτ του Γιώργου Θεοδωράκου και του Συμεών, μετέτρεψαν μία εύθραυστη ισοπαλία 49-49 στο πιο συμπαγές 51-59. Από το σημείο αυτό και μετά η ομάδα μας κυνηγούσε.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ήμασταν αρκετά άστοχοι στα δίποντα και εύστοχοι στα τρίποντα και τις βολές. Χάσαμε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ που έδψσαν έξτρα επιθέσεις στην Αρετσού. Η ομάδα συνολικά ωστόσο ήταν καλή, δεν ήταν όμως τόσο καλή όσο χρειαζόταν για να επικρατήσει της πρωτοπόρου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ

Ήταν με διαφορά από τον δεύτερο ο καλύτερος της ομάδας του. Τα έκανε όλα με επιτυχία, έδωσε πράγματι το 1000% όπως είχε δηλώσει πριν το παιχνίδι, δεν έφτανε όμως. Σκόραρε 22 με 5 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη, ένα από αυτά σε κρίσιμη επίθεση δυστυχώς προς το τέλος του παιχνιδιού. Δεν έχει καμία σημασία αυτό φυσικά. Σημασία έχει πως ο Γιωργάρας έχει πεισμώσει και θα κάνει ό τι περνά από το χέρι του για να οδηγήσει εκεί που πρέπει αυτήν την ομάδα.

Ημερίδης, Παπαδόπουλος, Μανούσος και Ακριτίδης είχαν περισσότερες καλές από κακές στιγμές, ενώ βελτιωμένος ήταν και ο Λούκα Μιρόσαβιτς. Έλειπε δυστυχώς αυτό το κάτι παραπάνω από όλους, αυτό που καθόρισε το νικητή της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Ρεαλιστής φάνηκε ο coach Θεοδωράκος στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα.

«Ηταν ενα παιχνιδι που κριθηκε στις λεπτομερειες. Καναμε ενα πολυ κακο τριτο δεκαλεπτο και μειναμε πισω στο σκορ. Στο τελευταιο δεκαλεπτο καταφεραμε να ξαναμπουμε στον αγωνα αλλα καποια χαμενα ριμπαουντ και οι κακες επιλογες στις τελευταιες επιθεσεις δε μας αφησαν να παρουμε τη νικη».

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα μας αντιμετώπιζε την πρωτοπόρο και αήττητη Αρετσού. Της έβαλε δύσκολα, την ταλαιπώρησε, την έφτασε και την ξεπέρασε αρκετές φορές μέσα στο παιχνίδι, δείχνοντας πως θα είναι μία δύσκολη αντίπαλος και πως κανείς δεν θα πρέπει να την υποτιμήσει. Η ήττα αυτή δεν θα μας στοιχειώσει, αλλά θα μας κάνει δυνατότερους για τη συνέχεια. Επόμενη στάση, η Δυτική Μακεδονία, η Μεσοποταμία και ο τοπικός ΠΑΟΚ.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 10(2τρ.), Ημερίδης 12(1τρ.), Ποζίδης, Μέλλιος, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 22(5τρ.), Φιλιππίδης, Μιρόσαβιτς 3, Σιδηρόπουλος, Ακριτίδης 6, Παπαδόπουλος Ν., Μανούσος 20(2τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 41-39, 60-65, 73-77