Η πρώτη εκτός έδρας νίκη για φέτος

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Η ανδρική μας ομάδα μεγαλώνει. Αντιμετωπίζει τις αντιξοότητες που συναντά με επιτυχία, θωρακίζεται, ενώνεται, ωριμάζει ακόμα περισσότερο, ανεβαίνει επίπεδο και συνεχίζει. Με τη νίκη στην Αλεξάνδρεια επί του Άθλου με 68 – 60, απέδειξε πως μπορεί να κερδίζει και εκτός έδρας υπό συνθήκες πίεσης.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Το κακό της νωχελικό πρόσωπο έδειξε στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα μας, ευτυχώς όμως το άφησε γρήγορα πίσω της, δείχνοντας την κατάλληλη σοβαρότητα στη συνέχεια. Ο Σάββας Μανούσος οδήγησε στο σκοράρισμα από τα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας. Η πίεση στη μπάλα ωστόσο από τους αντιπάλους οδήγησε σε λάθη τα οποία στοίχισαν. Ο Άθλος ξέφυγε με 7. Δυο τρίποντα του εκρηκτικού Συμεών Παπαδόπουλου, η είσοδος του Πάρη Ακριτίδη και η ενίσχυση της frontline έφεραν εκ νέου σε ισορροπία το παιχνίδι. Τα 18-17 άφηνε ανοιχτούς τους λογαριασμούς για τις δυο ομάδες. Οι ισορροπίες παρέμειναν λεπτές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ωστόσο διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα το οποίο θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερο αν είχε περισσότερη ηρεμία στο παιχνίδι της. Στο δεύτερο ημίχρονο η αμυντική συμπεριφορά της ομάδας δυνάμωσε, ενώ η είσοδος του Φιλιππίδη που εξελίσσεται σε αμυντικό εργαλείο στα χέρια του coach Θεοδωράκου, έβαλε ακόμα δυσκολότερα στους περιφερειακούς του Άθλου. Στον αντίποδα, η έξοδος του Μανούσου με ντισκαλιφιέ 4 και 22 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, προκάλεσε ακόμα περισσότερη νευρικότητα στην ομάδα. Ένα αναπάντητο 7-0 για την ΚουΠα έδωσε έναν αέρα 10 πόντων και το 50-53 πήγε στο 50-60 μέσα σε ενάμισι λεπτό από το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Αυτή τη διαφορά η ομάδα μας τη διαχειρίστηκε με ωριμότητα και σιγουριά μέχρι το τέλος, κατακτώντας απόλυτα δίκαια τη νίκη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, αποδιοργάνωσε επιθετικά τον αντίπαλο που σκόραρε 13 και 10 πόντους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο αντίστοιχα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η ομάδα μας είχε υψηλό συντελεστή ομαδικότητας έχοντας 15 ασίστ σε 27 εύστοχα σουτ, ενώ επέδειξε μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση (πέντε παίκτες σκόραραν από 8 πόντους και πάνω). Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ, η καλύτερη μέχρι στιγμής επίδοση για την ομάδα, φανερώνουν τη διάθεση των παικτών μας για διεκδίκηση κάθε μπάλας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ / ΜΠΑΜΠΗΣ ΗΜΕΡΙΔΗΣ / ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Γιώργος Θεοδωράκος ήταν απόλυτα επιδραστικός για την ομάδα του σε άμυνα και επίθεση. Σκόραρε, έκλεψε μπάλες, έκοψε σουτ, μοίρασε το παιχνίδι, έβγαλε ενέργεια και πάθος, ενώ ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα. Επιστροφή στις θετικές εμφανίσεις και για το Μπάμπη Ημερίδη. Όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα ήταν εκεί. Τρύπησε ουκ ολίγες φορές την άμυνα του Άθλου, ενώ απείλησε και από έξω, σκοράροντας συνολικά 17 πόντους χωρίς να υστερήσει κι αυτός στους υπόλοιπους τομείς του παιχνιδιού(6 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 1 τάπα). Ο Συμεών Παπαδόπουλος, ήταν για ακόμα μια φορά απολαυστικός. Έπαιξε και τα 40 λεπτά, σκόραρε 13 με 3 τρίποντα, πήρε ριμπάουντ, έτρεξε όποτε χρειάστηκε και το κυριότερο, άντεξε την πίεση που του άσκησε ο αντίπαλος με τους παίκτες που άλλαζε τον έναν μετά τον άλλο πάνω του προκειμένου να ανακόψουν την ορμή του. Μάταια όμως...

Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Ακριτίδη Πάρη, που διεκδίκησε όσο ήταν μέσα στο παιχνίδι όλα τα ριμπάουντ, σκόραρε και έβγαλε περίσσιο πάθος και ενέργεια.

Κυριαρχικός όσο έπαιξε ήταν φυσικά και Σάββας Μανούσος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες, δεν κατάφερε ωστόσο να βγάλει όλο το παιχνίδι και να απλοποιήσει πιο γρήγορα τα πράγματα για την ομάδα.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Ευχαριστημένος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και ο coach θεοδωράκος.

«Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Στόχος μας ήταν να περιορίσουμε τα σουτ 3 πόντων του αντιπάλου το οποίο κάναμε πολύ καλά. Για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήμασταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Τώρα ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο ματς με την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα της Αρετσούς στην έδρα μας όπου με τη βοήθεια του κόσμου μας θέλουμε να πάρουμε τη νίκη» .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Μια εκτός έδρας νίκη επί ενός αντιπάλου που πάνω κάτω έχει παρόμοιους στόχους, είναι πάντα καλοδεχούμενη. Η ομάδα έχει για πρώτη φορά θετικό πρόσημο στο ισοζύγιο νικών ηττών (3-2). Η επόμενη μέρα θα τη βρει στο Νέο ΔAK να υποδέχεται την Αρετσού. Συνεχίζουμε!

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 13(3τρ.), Ημερίδης 17(1τρ.), Ποζίδης, Μέλλιος, Πιπερτζής, Θεοδωράκος 8(1τρ.), Φιλιππίδης 4, Μιρόσαβιτς 4, Σιδηρόπουλος, Ακριτίδης 13, Παπαδόπουλος Ι., Μανούσος 9(1τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-38, 50-53, 60-68