Σκληρή ήττα στη Θεσσαλονίκη

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι, δεύτερη ήττα για την ομάδα μας. Η ΜΕΝΤ της έβαλε δύσκολα, η ΚουΠα δε ανταποκρίθηκε και μοιραία ηττήθηκε με το βαρύ 80 – 60.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Το 0-4 με το οποίο προηγηθήκαμε στο ξεκίνημα ήταν και η μοναδική φορά που η ομάδα μας διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ. Η ΜΕΝΤ πίεσε ασφυκτικά, ανέκαμψε γρήγορα, προσπέρασε την ομάδα μας και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω της. Προηγήθηκε με 12 -9 ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με 21-14, έχοντας ήδη ευστοχήσει σε 3 τρίποντα πληγώνοντάς μας από την περιφέρεια. Η συνέχεια ήταν εξίσου κακή. Η άμυνά μας δέχτηκε ακόμα 5 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ το επιμέρους 20-4 που έτρεξε η γηπεδούχος έθεσε τις βάσεις για μια ευκολότερη συνέχεια. Εμείς από την πλευρά μας, υποπέσαμε σε 8 λάθη (πολλά για ένα ημίχρονο), ενώ είμασταν πολύ άστοχοι και κοντά και μακριά από το καλάθι. (6/18 δίποντα & 2/13 τρίποντα). Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες με μια διαφορά 18 πόντων να τις χωρίζει.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας αντέδρασε. Το 44-26 μετατράπηκε σε 44-35 και το παιχνίδι έδειχνε να αποκτά ξανά ενδιαφέρον. Δυστυχώς όμως τα καλά διαστήματα του παιχνιδιού για την ομάδα μας διαρκούσαν λίγο. Η ΜΕΝΤ ανέκαμψε με απανωτά τρίποντα φέρνοντας εκ νέου το παιχνίδι στα μέτρα της. Μια νέα ανεπιτυχής προσπάθεια ανάκαμψης στο τέταρτο δεκάλεπτο (το 59-42 έγινε 59-48), δεν βοήθησε την κατάσταση. Ένα νέο ξέσπασμα της ΜΕΝΤ και ένα  επιμέρους10-0 (από 63 – 51 σε 73-51 πέντε λεπτά σχεδόν πριν τη λήξη), οριστικοποίησε το αποτέλεσμα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Η κακή περιφερειακή άμυνα και τα 14 τρίποντα. Η ΜΕΝΤ ήταν εύστοχη από τη γραμμή του τριπόντου, κάτι που αποτελεί αποτέλεσμα ικανότητας και τύχης αφενός και κακής συμπεριφοράς της ομάδας μας στα αμυντικά της καθήκοντα, αφετέρου. 14 τρίποντα για τη ΜΕΝΤ, σημαίνουν περισσότερους από τους μισούς πόντους της.  Αντιθέτως τα δικά μας σουτ, ακόμα και αυτά χωρίς πίεση, δεν μπήκαν.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Σε συνέχεια των παραπάνω, η στατιστική αποτύπωση της ομάδας μας σκιαγραφεί και την απόδοσή της. Ήμασταν πολύ άστοχοι στα σουτ εντός πεδιάς, με 18/55. Τα αρκετά λάθη (14) σε αντιπαραβολή των λίγων ασίστ(6), δίνουν κακό βαθμό και στον τομέα της οικονομίας. Το κακό μας πρόσωπο εν κατακλείδι, αποτυπώθηκε και αριθμητικά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Η ομάδα είχε συνολικά κακή απόδοση. Αν κάποιος στα δικά μου μάτια τουλάχιστον ξεχώρισε ελαφρώς σε σχέση με τους υπόλοιπους, όχι τόσο σε επίπεδο απόδοσης όσο σε επίπεδο  διαθεσης και επιμονής, είναι ο Γιώργος Θεοδωράκος. Αν και άστοχος, τα έδωσε όλα, το πάλεψε όσο μπορούσε μέχρι τέλους, ξόδεψε την περισσότερη ενέργεια από κάθε άλλον, αλλά δεν ανταμείφθηκε για την προσπάθεια. 11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και πολλά κιλά ιδρώτα από το Γιωργάρα.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

Φειδωλός στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ήταν και ο coach Νίκος Θεοδωράκος.

«Ήταν μια πολύ κακή εμφάνιση για την ομάδα μας. Δε μπορέσαμε να μπούμε στο ρυθμό του παιχνιδιού. Η ομάδα της ΜΕΝΤ ήταν καλύτερη  από εμάς σε επίθεση και άμυνα και δίκαια πήρε τη νίκη» .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε θετικά στη δύσκολη εκτός έδρας αποστολή της. Ήταν νευρική, άστοχη, ενώ για μια ακόμα φορά δεν μπήκε δυναμικά στον αγώνα με αποτέλεσμα να κυνηγά την αντίπαλο, κάτι το οποίο μερικές φορές εξελίσσεται ευνοϊκά, τις περισσότερες όμως όχι. Χρειάζεται μεγαλύτερη συγκέντρωση ειδικά σε τέτοιου τύπου καταστάσεις. Συνεχίζουμε.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 7(1τρ.), Ημερίδης 12 (1τρ.), Ποζίδης, Μέλλιος 1, Πιπερτζής 2, Θεοδωράκος 11 (2τρ.), Φιλιππίδης 2, Μιρόσαβιτς 2, Σιδηρόπουλος, Ακριτίδης 7, Παπαδόπουλος Ν., 5 Μανούσος 11.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 44-26, 59-44, 80-60