Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ..!!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(3 ψήφοι)

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Δεν άργησε να έρθει η πρώτη νίκη για την ομάδα μας στο νέο πρωτάθλημα. Ήδη από τη δεύτερη αγωνιστική η ΚΟΥΠΑ Κιλκίς, πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας ενός παλιού γνώριμου από την περσινή χρονιά, του Πιερικού Αρχέλαου με 75 – 68.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Για μια ακόμα φορά (και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να μας απασχολήσει στη συνέχεια) η ομάδα μας μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και με το καλημέρα άρχισε να κυνηγά τη φιλοξενούμενη στο σκορ. Τρία λεπτά και σαράντα πέντε δεύτερα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο coach Θεοδωράκος πήρε το πρώτο time out με την ομάδα μας να έχει πετύχει μόλις 3 και να έχει δεχτεί ήδη 12 πόντους. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν διαφορετική. Ο Πιερικός Αρχέλαος είχε τις λύσεις να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ, είτε με  σουτ έξω από τη γραμμή, είτε μετά από ανανεώσεις κατοχών ύστερα από επιθετικά ριμπάουντ, είτε από λάθη μας που μετουσιώθηκαν σε πετυχημένους αιφνιδιασμούς. Η είσοδος του Ημερίδη, έκανε την ομάδα περισσότερο απειλητική επιθετικά. Παρόλα αυτά ο Πιερικός εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο. Στην άλλη πλευρά η ομάδα μας βρήκε λύσεις επιθετικά από τους Θεοδωράκο και Ημερίδη που πέτυχαν εννιά και οχτώ πόντους αντίστοιχα. Σημαντικά επιδραστικός ήταν για όσο αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Πάρης Ακριτίδης, κάνοντας αισθητή την παρουσία του και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Αμυντικά ωστόσο τα προβλήματά μας δεν είχαν λυθεί, με την περιφερειακή μας άμυνα να πληγώνεται επανειλημμένα. Το σκορ ημιχρόνου βρήκε τη φιλοξενούμενη μπροστά με τρεις (35-38), αφήνοντας ανοιχτούς τους λογαριασμούς των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τη διαφορά πως ο coach Θεοδωράκος εμπιστεύτηκε τη φρούρηση του κατά τεκμήριο σημαντικότερου παίκτη του Πιερικού, Ροδόστογλου στο Γιώργο Φιλιππίδη από τα μέσα περίπου του τρίτου δεκαλέπτου και μέχρι το τέλος.  Κατά τα λοιπά η ομάδα διατηρήθηκε κοντά στον πρωπορευόμενο Πιερικό ενώ τρία και δεκαπέντε πριν το τέλος ισοφάρισε εκ νέου με 48 – 48. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη φιλοξενούμενη μπροστά με δύο (50 – 52).

Τα καλύτερα τα φύλαγαν οι παίκτες μας για το τέλος. Η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 54 – 52 για πρώτη φορά και αν και έχασε ξανά το προβάδισμα για λίγο (54 – 58) , έδειξε να έχει μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας σε σχέση με τον αντίπαλο. Ο Συμεών για ακόμα ένα βράδυ «σεληνιάστηκε» προς το τέλος του αγώνα, πετυχαίνοντας διαδοχικά τρίποντα. Η ομάδα σκόραρε σε αυτό το δεκάλεπτο έξι (στα έξι)!!! τρίποντα με τέσσερα από τον Συμεών, ένα από τον Θεοδωράκο και ένα από τον πάντα επικίνδυνο (παρά τα 208 εκατοστά του) από τη γραμμή Μανούσο. Στο αμυντικό μισό η ασφυκτική πίεση απέφερε καρπούς. Δυο φορές οι φιλοξενούμενοι έμειναν με τη μπάλα στα χέρια εξαντλώντας τα εικοσιτέσσερα δευτερόλεπτα της επίθεσής τους ενώ άλλες τρεις έχασαν την μπάλα με παρέμβαση του δαιμόνιου Θεοδωράκου. Το σκορ έφτασε στο 68 – 60 υπέρ της ΚΟΥΠΑ, μα ο Πιερικός μείωσε εκ νέου σε 69 – 68, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει κάτι θετικό για αυτόν από το παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

Δεν είναι ο καλύτερος επιθετικός του κόσμου. Λίγη σημασία έχει. Ο Γιώργος είναι ένα παιδί που δίνει ό τι έχει και δεν έχει μέσα στο γήπεδο. Και αυτό έκανε και το απόγευμα της Κυριακής. Μπήκε μέσα και έκανε αυτό που ξέρει και μπορεί. Ξόδεψε όλη του την ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι, ανέλαβε τη δυσκολότερη αποστολή, να πιέσει ασφυκτικά τον καλύτερο περιφερειακό της αντιπάλου και την έφερε εις πέρας με απόλυτη επιτυχία, αποσυντονίζοντας την επιθετική  λειτουργία των αντιπάλων, χωρίς να αμελήσει ωστόσο τα επιθετικά του καθήκοντα, πετυχαίνοντας και 5 πόντους με ένα τρίποντο.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η ομάδα πέτυχε 13 τρίποντα σε 24 προσπάθειες. Το 54,2% είναι αν μη τι άλλο αξιοθαύμαστο. Το ίδιο καλή επίδοση συγκριτικά με την προηγούμεη σεζόν είχε και στις ελεύθερες βολές με 14/21 και 67%. Ικανοποιητική ήταν και η ομαδική συμπεριφορά της ομάδας με τις 16 ασίστ σε 24 συνολικά εύσοχες εντός πεδιάς προσπάθειες, κάτι που σημαίνει πως το 67% των πόντων από σουτ προήλθε μετά από ομαδική λειτουργία.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΣΥΜΕΩΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ο Συμεών ήταν καταλυτικός. Ακούραστος, αλύγιστος, προσηλωμένος 100% στο παιχνίδι. Σκόραρε 20  με πέντε τρίποντα, μοίρασε τρεις τελικές και έκλεψε άλλες δυο φορές τη μπάλα παίζοντας και τα σαράντα λεπτά του παιχνιδιού, ενώ κέρδισε και 5 φάουλ.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΟΡΑΚΟΣ – ΜΠΑΜΠΗΣ ΗΜΕΡΙΔΗΣ

Πολύ καλή παρουσία φυσικά είχε και ο Γιώργος Θεοδωράκος με τεράστια συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση. Έβαλε κρίσιμα σουτ όταν η ομάδα υστερούσε επιθετικά (ως και τετράποντο πέτυχε), ενώ στα αμυντικά του καθήκοντα ήταν ο γνωστός εξολοθρευτής. Μοίρασε τέσσερις πάσες, πήρε τέσσερα ριμπάουντ  ενώ έκλεψε και άλλες τόσες φορές τη μπάλα.

Ο Μπάμπης δεν ξεκίνησε βασικός. Ήρθε από τον πάγκο και λειτούργησε και αυτός θετικά τη στιγμή που η ομάδα χώλαινε επιθετικά ενώ ήταν για ακόμα μια φορά ένας παίκτης ορχήστρα με δέκα ριμπάουντ και εφτά ασίστ.

Για τον Γιώργο Φιλιππίδη τα είπαμε.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ COACH

«Για ακόμα μια φορά μπήκαμε στον αγώνα χωρίς ενέργεια και διάθεση να παίξουμε άμυνα και με αρκετό άγχος στην επίθεση. Στόχος μας ήταν να βάλουμε πίεση στα guard του αντιπάλου και να τους βγάλουμε εκτός ρυθμού. Το καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό με τον Λιόλιο και τον Τζιοβάρα αντιθέτως δεν κάναμε καλή δουλειά πάνω στο Ροδοστόγλου, του δώσαμε χώρο στο πρώτο ημίχρονο και μπόρεσε και βρηκε

πολλά ελεύθερα σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο βάλαμε πάνω του τον Φιλιππίδη ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά και μπορέσαμε να τον περιορίσουμε, ενώ σκοράροντας και εμείς κάποια ελεύθερα σουτ περάσαμε μπροστά στο σκορ και τελικά πήραμε τη νίκη. Πολύ σημαντική ήταν και η βοήθεια του κόσμου μας τον οποίο τον χρειαζόμαστε δίπλα μας σε κάθε αγώνα.»

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ακόμα μία νίκη επί του Πιερικού Αρχέλαου, μια νίκη που δεν ήρθε εύκολα, ήρθε ωστόσο δίκαια. Παίκτες και προπονητές μόχθησαν κυριολεκτικά για να κατακτήσουν την πρώτη τους νίκη στη Γ Εθνική Κατηγορία. Πρόβλημα αποτελεί η «χαλαρή» συμπεριφορά της ομάδας στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα να κυνηγά από τα πρώτα λεπτά το σκορ. Είναι ένα ζητημα που θα απασχολήσει το προπονητικό team τις ερχόμενες μέρες.

Θα πρέπει κάπου εδώ να σταθούμε και να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που συμπαραστάθηκε των προσπαθειών μας με τη θερμή του παρουσία στο γήπεδο. Κατά τα λοιπά, κάτω το κεφάλι, πάνω τα μανίκια, συνεχίζουμε να δουλεύουμε προσηλωμένοι στο στόχο. Επόμενος σταθμός του ταξιδιού, την ερχόμενη Κυριακή η ΜΕΝΤ και η Θεσσαλονίκη.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Θεοδωράκος Ν.)

Παπαδόπουλος Σ. 20(5 τρ.), Ημερίδης 14(2τρ.), Ποζίδης, Μέλλιος, Μιρόσαβιτς, Πιπερτζής 1, Θεοδωράκος 13(3τρ.), Φιλιππίδης 5(1τρ.), Σιδηρόπουλος, Ακριτίδης 6, Παπαδόπουλος Ν., Μανούσος 16(2τρ.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 13 - 19  / 35 - 38 / 50 - 52 / 75 – 68