KOUPA CLUB

2η Αγωνιστική Ανδρών (ΘΕΣΕΙΣ 1-4) : ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 59-58

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Νίκη για την ΚουΠα Κιλκίς απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά επικράτησε τελικά με 59-58 του Πιερικού Αρχέλαου. Η ΚούΠα Κιλκίς έκλεισε 20 αγώνες στη σειρά αήττητη και συνεχίζει, ενώ συμπλήρωσε τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις απέναντι στην ομάδα της Κατερίνης.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Το δυναμικό ξεκίνημα που τη χαρακτηρίζει σε όλα τα παιχνίδια της, τη βοήθησε να απομακρυνθεί από την αντίπαλό της ακόμα μια φορά. Η ΚουΠα Κιλκίς προηγήθηκε με 14 – 3, ύστερα από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μανούσου, 3 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια υπήρξε δραματική, με τον Πιερικό να αντιδρά και να μειώνει μέχρι τους 2 (18 – 16, 24 – 22, 28 - 26) χωρίς ωστόσο να καταφέρει να προηγηθεί. Οι δύο ομάδες προσάρμοσαν τις άμυνές τους πάνω στα όπλα της αντιπάλου, και τα κατάφεραν εν μέρει, με τη μοναδική εξαίρεση την προσπάθεια αναχαίτισης της δράσης του Ημερίδη ο οποίος μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε 19 πόντους από τους 30 της ομάδας του.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΚουΠα να διευρύνει το προβάδισμά της φτάνοντας μέχρι και το +11 (49 – 38). Ο Συμεών ήταν αυτός που πήρε τη σκυτάλη, πετυχαίνοντας 8 από τους 12 πόντους του με 2 τρίποντα, ενώ στην άμυνα ήταν καταλυτικός παίζοντας καταπληκτικά απέναντι στο αντίπαλο playmaker, (έμεινε χωρίς πόντο σε όλον τον αγώνα). Ένα lay up του δαιμόνιου Παπαδόπουλου πήγε τη διαφορά στο +13, εφτάμισι σχεδόν λεπτά πριν τη λήξη, ενώ 6 λεπτά πριν την ολοκλήρωση το σκορ έδειχνε 58 – 46 υπέρ της γηπεδούχου. Όλα πήγαιναν βάσει σχεδίου. Ένα «πεταχτάρι» τρίποντο του Πιερικού σε νεκρό χρόνο ωστόσο, σηματοδότησε την έναρξη ενός blackout διαρκείας για την ομάδα μας, η οποία δέχτηκε 10 αναπάντητους πόντους και αν δεν ευστοχούσε ο Μπάμπης Ημερίδης σε μία βολή, το παιχνίδι θα οδηγούνταν σε πεντάλεπτη παράταση. Οι κακές επιλογές στην επίθεση, κάποια σημεία ολιγωρίας στην άμυνα, η νευρικότητα, και ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο (όλα μπαίνουν και όλα χάνονται) του Γιώργου Θεοδωράκου στο σίδερο 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με το σκορ στο 59 – 58, οδήγησε σε καρδιοχτύπια τους φίλους της ομάδας μας.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

Η αδράνεια σε άμυνα και επίθεση τα τελευταία 6 λεπτά. Στον πόλεμο σε πολλές περιπτώσεις, ίσως στις περισσότερες, η νίκη κερδίζεται όχι λόγω της ικανότητας του νικητή αλλά εξαιτίας της ανικανότητας του αντιπάλου. Κάτι τέτοιο πήγε να γίνει και στο δικό μας αγώνα, ευτυχώς όμως δεν επιβεβαιώθηκε. Αν και η ομάδα είχε ξεκάθαρα υπό τον έλεγχό της το παιχνίδι για τα 35 πρώτα λεπτά, δεν διαχειρίστηκε σωστά τα τελευταία πέντε, είχε κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, μετατρέποντας σε γκραν γκινιόλ έναν αγώνα που θα ολοκληρωνόταν σε κάθε περίπτωση εύκολα, αίσια ανώδυνα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Οι αριθμοί σε ένα ντέρμπυ όπως αυτό του Σαββάτου δεν έχουν την τιμητική τους. Το πάθος, η νευρικότητα, οι σκληρές άμυνες και μια γενικότερη αστοχία χαρακτήρισαν τον αγώνα. Η ομάδα μας ήταν άστοχη, με 43,2 % στα δίποντα και 19,2% στα τρίποντα, ήταν ωστόσο ψύχραιμη στις βολές, 85,7%. Ήταν μια κακή βραδιά για τους αριθμούς σε κάθε περίπτωση και για τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΗΜΕΡΙΔΗΣ

Σκόραρε 19 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, σμπαραλιάζοντας όλες τις προσαρμοσμένες πάνω του άμυνες. Ο Μπάμπης το ξαναγράψαμε ζει για αυτά τα παιχνίδια και το αποδεικνύει κάθε φορά μέσα στο γήπεδο. Σκόραρε 24, πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 τελικές πάσες, ενώ κέρδισε 9 φάουλ, φθείροντας ισάριθμες φορές τους προσωπικούς του αντιπάλους.