Δεύτερη εντός έδρας ήττα για την ΚουΠα Κιλκίς

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Του Γιάννη Σιταρίδη (koupa basketball team manager)

Πάλεψε μόλις ένα ημίχρονο. Άντεξε στην πίεση που της άσκησε ο αντίπαλος μέχρι τα μισά. Υπέκυψε ωστόσο στην ανωτερότητα του Βατανιακού στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ κατέρρευσε στο τελευταίο. Η ομάδα μας ηττήθηκε με το αποκαρδιωτικό 51 – 80, τη μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα της σύντομης ιστορίας της.

1ο Δεκάλεπτο

Νωθρά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο για την ΚουΠα Κιλκίς. Ήταν άστοχη και νευρική στην επίθεση και νωχελική χωρίς ένταση στην άμυνα. Ως φυσικό επακόλουθο των παραπάνω, ο Βατανιακός πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και όσο κυλούσε το δεκάλεπτο διέυρυνε τη διαφορά. Με το Βαρδακώστα στο κέντρο της ρακέτας, φόβητρο για τους παίκτες μας, χάθηκαν πολλές προσπάθειες κάτω από το καλάθι, ενώ τα σουτ από τα πέντε μέτρα αν και με καλές προϋποθέσεις κάποια εξ αυτών δεν μπήκαν. Την ίδια στιγμή ο αντίπαλος κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα ολοκληρώνοντας με επιτυχία ουκ ολίγους αιφνιδιασμούς. Το 12 – 20 σίγουρα θα ήταν διαφορετικό αν η ΚουΠα Κιλκίς εκμεταλλευόταν τις δεύτερες και τρίτες επιθέσεις που επιχειρούσε λόγω…

Critical Point δεκαλέπτου: τα 13 επιθετικά ριμπάουντ και το μόλις ένα δίποντο

… των δεκατριών επιθετικών ριμπάουντ που πήρε. Μόνο ο Κώστας Δαμακούδης πήρε 7, σπατάλησε ωστόσο τα περισσότερα εξ αυτών όπως και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του. Το μοναδικό δίποντο του δεκαλέπτου, το πέτυχε ο Αλέξανδρος Πατσούρης με όμορφη διείσδυση μετά από ατομική προσπάθεια. Ο Αλέξανδρος είδε το διάδρομο, βούτηξε μέσα και φυσικά έπραξε σωτά, ωστόσο η διαφορά στον τρόπο προσέγγισης του παιχνιδιού από τις δύο ομάδες φαινόταν από το πρώτο δεκάλεπτο’ ατομικές απέναντι σε συλλογικές προσπάθειες.

Ομαδικά Στατιστικά 1ου Δεκαλέπτου

POINTS: 12, FT: 7/10, 2PT: 1/14, 3PT: 1/5, REB: 4-13 AST: 0, STL: 1, BLK: 1, TO: 3

Σκορ Δεκαλέπτου: 12 - 20

2ο Δεκάλεπτο

Ήταν και το δεκάλεπτο που η ΚουΠα Κιλκίς, είχε τις καλύτερές της στιγμές. Αν και βρέθηκε να χάνει με 16 – 30 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος, έκανε ένα επιμέρους 10 – 2 πλησιάζοντας στους 6 πόντους (16 – 32). Η είσοδος του Νεκτάριου Παπαδόπουλου μαζί με το Θάνο Δαγκλιάρη στην περιφέρεια ωφέλησε εν μέρει την ομάδα, που κυκλοφόρησε κάπως καλύτερα τη μπάλα, ενώ η πίεση στην άμυνα προκάλεσε κάποια άστοχα σουτ των αντιπάλων. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 30 – 37 υπέρ του Βατανιακού, όσο για τη γενική εικόνα της ομάδας, σίγουρα δεν μαρτυρούσε αυτό που θα επακολουθούσε.

Critical Point δεκαλέπτου: καμία ασίστ σε όλο το πρώτο ημίχρονο

Μπορεί να μείωσε τη διαφορά, το παιχνίδι της όμως δεν έπειθε. Κάποιες όμορφες ενέργειες του Δαγκλιάρη, το θράσος του Παπαδόπουλου που έμπαινε μέσα στα…θηρία χωρίς να υπολογίζει το κόστος, η ευφυία των Δαμακούδη και Τσουλφαΐδη και το πάθος του Ποζίδη σε συνδυασμό με κάποιες κακές επιθετικά επιλογές των αντιπάλων, έφεραν το παιχνίδι στο – 7. Οι του Βατανιακού ωστόσο έπαιζαν με ομαδικότητα ενώ η μπάλα περνούσε από αρκετά χέρια πριν αναπαυτεί στο καλάθι μας, σε αντίθεση με τα δικά μας plays που προέρχονταν από προσωπικές επινοήσεις της στιγμής, με την αντίπαλη άμυνα άλλοτε να προσαρμόζεται και να αποτρέπει το καλάθι και άλλοτε να αδρανεί και να δέχεται δυο πόντους. Οι μηδέν τελικές πάσες άλλωστε το επιβεβαιώνουν περίτρανα.

Ομαδικά Στατιστικά 2ου Δεκαλέπτου

Σκορ Ημιχρόνου: 30 – 37

3ο Δεκάλεπτο

Μετά την ανάπαυλα και για τα επόμενα δύο λεπτά η γηπεδούχος πλησίασε μέχρι τους 5, (34 – 39) με φόλοου καλάθι του Σωκράτη Τσουλφαΐδη. Τίποτα ωστόσο δεν πήγε καλά στη συνέχεια. Ο Βατανιακός εδραίωσε την κυριαρχία του με το απόλυτο 11 – 0, φτάνοντας εύκολα στο 34 – 50, πεντέμισι λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Το 12 – 27 αποτύπωνε τη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, τουλάχιστον τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Critical Point δεκαλέπτου: πολλά χαμένα ριμπάουντ

Η ομάδα ήταν φανερό πως έχασε το κίνητρο που τη διέκρινε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ απώλεσε πολλή από την ενέργειά της και στον αέρα, εκεί που χάθηκαν όλα σχεδόν τα διεκδικούμενα ριμπάουντ. Τα είκοσι επιθετικά ριμπάουντ ων δύο πρώτων δεκαλέπτων, έπεσαν δραματικά στα δύο από τον ίδιο παίκτη μάλιστα, Σωκράτη Τσουλφαΐδη, και μέχρι εκεί.

Ομαδικά Στατιστικά 3ου Δεκαλέπτου

Σκορ 3ου Δεκαλέπτου: 42 – 64

4ο Δεκάλεπτο

Οι Παναγιώτης Καρπέτης, Νεκτάριος Παπαδόπουλος, Βασίλης Θεογιάννης, πλαισιωμένοι από τους μεγαλύτερους Κώστα Δαμακούδη και Σωκράτη Τσουλφαΐδη, αποτέλεσαν την πεντάδα που εμπιστεύτηκε για το τελευταίο δεκάλεπτο ο coach Τσάτσης, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στη νέα φουρνιά, μπολιάζοντας τους με μπασκετικές παραστάσεις απέναντι σε ποιοτικούς παίκτες. Δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι για το αγωνιστικό κομμάτι. Ο Βατανιακός δεν έβγαλε ποτέ το πόδι από το γκάζι, σκοράροντας ακατάπαυστα και εκτοξεύοντας τη διαφορά στους εικοσιεννιά πόντους με τη λήξη του αγώνα.

Critical Point δεκαλέπτου: …

Το αποτέλεσμα είχε καθοριστεί από το τρίτο δεκάλεπτο και η τελευταία περίοδος αποτέλεσε μια απλή διαδικασία, μέχρι να ολοκληρωθεί και τυπικά το παιχνίδι.

Ομαδικά Στατιστικά 4ου Δεκαλέπτου

POINTS: 9, FT: 1/2 2PT: 4/14, 3PT: 0/2, REB: 8-4 AST: 2, STL: 2, BLK: 0, TO: 6

Σκορ 4ου Δεκαλέπτου (Τελικό): 51 - 80

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Μετά από ένα τέτοιο αποτέλεσμα δεν μπορείς να μιλάς για διακριθέντες, υπήρξαν ωστόσο κάποιοι που ξεχώρισαν και αξίζει να γίνει μια αναφορά για αυτούς.

Σωκράτης Τσουλφαΐδης

Ήταν ο σταθερότερος από όλους. Είχε τον υψηλότερο δείκτη αξιολόγησης (tendex), σκόραρε με καλά ποσοστά (4/6 βολές 4/5 δίποντα), πήρε ριμπάουντ (τέσσερα αμυντικά και άλλα τόσα επιθετικά), έκλεψε μπάλες, κάνοντας αισθητή την παρουσία του και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Προσπάθησε στην άμυνα, πάλεψε με τον πολύ αθλητικό και ικανότατο Μπίσμπα, ενώ αποβλήθηκε λίγα λεπτά πριν το τέλος με πέντε φάουλ, δείγμα και αυτό της διάθεσης του να παλέψει στην άμυνα. Ο Σωκράτης θύμισε τον περσινό δεύτερο βάσει αριθμών καλύτερο παίκτη της ομάδας.

Θόδωρος Ποζίδης, Κώστας Δαμακούδης

Πέτυχε δεκαέξι από τους πενήντα ένα της ομάδας του. Ζήτησε τη μπάλα όταν αυτή έκαιγε, κάποιες επινοήσεις του βγήκαν, κάποιες όχι, προσπάθησε κι αυτός όσο μπορούσε, δεν στάθηκε ικανός ωστόσο να ανατρέψει τα δεδομένα. Ο Θοδωρής είναι πλέον ο αρχηγός της ομάδας και θέλει να το αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι μέσα από την αγωνιστική του διάθεση, την ψυχολογική παρότρυνση προς τους νεότερους και τη συνολικότερη προσφορά σε κάθε τομέα του παιχνιδιού.

Πήρε 12!!! επιθετικά ριμπάουντ, μάζεψε συνολικά 19!!! μέσα σε λιγότερο από 26 λεπτά. Δεν τα αξιοποίησε δυστυχώς όσο θα έπρεπε, ακυρώνοντας ουσιαστικά τις δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες επίθεσης για την ομάδα του. Ο Κώστας είναι ένας έξυπνος ψηλός, που την ενδεχομένως μειωμένη αθλητικότητά του, την αντικαθιστά υπερκαλύπτοντάς την πολλές φορές με το μυαλό και τις γρήγορες αποφάσεις που παίρνει μέσα στο παιχνίδι. Υπήρχαν πραγματικά στιγμές ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο που έκανε πάρτι στις δυο ρακέτες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα μας ηττήθηκε από έναν αντίπαλο που ήταν εμφανώς ποιοτικότερος, με μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή του. Φάνηκε πως μέσα από το νέο ΔΑΚ Κιλκίς, πέρασε μια δουλεμένη ομάδα, με έναν έμπειρο προπονητή στον πάγκο της, όπως είναι ο Πλάτωνας Χοτοκουρίδης. Όσο αφορά εμάς, είναι φανερό πως τη δεδομένη χρονική στιγμή υστερούμε έναντι πολλών. Η ομάδα χτυπήθηκε από ατυχίες που κακά τα ψέματα την επηρέασαν αρνητικά. Η προσπάθεια όπως πολλές φορές τονίσαμε είναι δεδομένη, η εξέλιξη της ομάδας είναι μονόδρομος και θα τον ακολουθήσουμε σε κάθε περίπτωση. Ας ελπίσουμε πως η επερχόμενη διακοπή του πρωταθλήματος θα λειτουργήσει υπέρ μας και όχι κατά.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Τσάτσης)

Μάτσκος, Καρπέτης, Παπαδόπουλος 6, Ποζίδης16(1τρ), Δαγκλιάρης 4, Ψωμιάδης 2, Χρυσάφης 2, Ζάλτος, Τσουλφαΐδης 12, Πατσούρης 4, Δαμακούδης 4, Θεογιάννης 1.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 12 – 20 / 30 – 37 / 42 – 64 / 51 – 80