(3Η ΑΓΩΝΙΤΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ) Π.Α.Σ. Αετός - Α.Π.Σ. ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 85-83

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

«Ευχαριστούμε αρχηγέ!»

Του Γιάννη Σιταρίδη (koupa basketball team manager)

Ήταν το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων της πόλης επίσημο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ του Κιλκίς με ένταση, πάθος, αρκετά παραγωγικό για τα επίπεδά της κατηγορίας, με εναλλαγές στο σκορ, ένα ντέρμπυ με τα όλα του, που δυστυχώς λόγω συνθηκών το παρακολούθησαν ελάχιστοι φίλοι των δύο ομάδων. Πέραν των αγωνιστικών ιδιαιτεροτήτων, η δήλωση του Πάρη Χοτουμανίδη και αρχηγού μας πως δεν θα προσφέρει πλέον τις αγωνιστικές υπηρεσίες του στο σύλλογο, λόγω των χρόνιων προβλημάτων υγείας που αντιμετώπιζε και μετά από μια αξιοζήλευτη πορεία θα φορέσει για τελευταία φορά τη φανέλα προθέρμανσης, επισκίασε οτιδήποτε άλλο είχε να κάνει με το παιχνίδι. Ο Πάρης φιλοδοξούσε να ολοκληρώσει τη φετινή χρονιά, έδειχνε μεγάλη διάθεση, είχε πολλές συμμετοχές στις προπονήσεις, ήθελε πραγματικά να βοηθήσει μα δεν τα κατάφερε. Η βίαιη αυτή παύση της καριέρας του με έναν τόσο άκομψο τρόπο, δεν ήταν σε καμιά περίπτωση αυτό που επιζητούσε από τον εαυτό του. Ο Πάρης Χοτουμανίδης θα παραμείνει στην ομάδα, θα συνεχίσει να είναι ο αρχηγός μας, θα ακολουθήσει την ομάδα, θα σταθεί δίπλα στους νεότερους, στηρίζοντας την προσπάθειά τους και εμψυχώνοντας τους, απλά δεν θα ξαναφορέσει φανέλα του αγώνα, υπακούοντας στις οδηγίες των γιατρών του.

Ευχαριστούμε αρχηγέ, ευχαριστούμε για όλα!!!

1ο Δεκάλεπτο

Μπήκε δυναμικά, χτίζοντας ένα εύθραυστο όπως αποδείχτηκε 2 – 13 με το Θάνο Δαγκλιάρη αρχικά και το Δημοσθένη Ψωμιάδη μετέπειτα να ηγούνται της προσπάθειας της ομάδας μας. Η αντίδραση του Αετού ήταν άμεση. Ψαλίδισε τη διαφορά στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και προσπέρασε στο τελευταίο λεπτό με καλάθι του Σιδηρόπουλου.

Critical Point δεκαλέπτου: Διπλοπροσωπία

Η ομάδα ξάφνιασε τους τυπικά γηπεδούχους στο ξεκίνημα. Τους βρήκε απροετοίμαστους στην άμυνα και τους τρύπησε με το insight παιχνίδι της. Το καλό αυτό πρόσωπο βέβαια αμαύρωσε η γνωστή σε όλους πλέον αστοχία στις βολές. Οι τέσσερις στις οχτώ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν η αρχή του κακού, ενός κακού που θα ολοκληρωνόταν δυστυχώς 30 λεπτά αργότερα. Όταν δε ήρθε και η αναμενόμενη αντίδραση του αντιπάλου, τότε απλά χάνεις το ψυχολογικό προβάδισμα και προσπαθείς να ξαναχτίσεις με νέες ενέργειες την αυτοπεποίθησή σου.

Ομαδικά Στατιστικά 1ου Δεκαλέπτου

POINTS: 19, FT: 4/8, 2PT: 6/13, 3PT: 1/5, REB: 5-3 AST: 0, STL: 3, BLK: 2, TO: 4

Σκορ Δεκαλέπτου: 20 - 19

2ο Δεκάλεπτο

Με τους δυο αντιπάλους να συμβαδίζουν και να εναλλάσσονται ανά διαστήματα στο σκορ, κύλησαν τα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Δύο και δέκα πριν το τέλος η ΚουΠα προηγούνταν με 33 – 34. Και μέσα στο μικρό αυτό διάστημα δέχτηκε 12, έβαλε 3 και μπήκε στα αποδυτήρια με μειονέκτημα. Οι δυο ομάδες έφυγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45 – 37 υπέρ του Αετού.

Critical Point δεκαλέπτου: Έλλειψη συγκέντρωσης

Μια ήττα προκύπτει ως αποτέλεσμα πολλών αιτίων. Μια από αυτές, η αγωνιστική αναρχία. Η έλλειψη συγκέντρωσης ειδικά σε αυτό το επίπεδο είναι περισσότερο συνηθισμένη παρά η πειθαρχία και η προσήλωση στο στόχο και για τα σαράντα αγωνιστικά λεπτά. Αυτά τα δύο μόλις λεπτά ήταν αρκετά για να αλλάξουν την ισορροπία του παιχνιδιού. Η ομάδα εκβίασε το σουτ σε κάποιες περιπτώσεις και δεν της βγήκε. Υπήρξε παράλληλα αρκετά παθητική στην άμυνα δέχτηκε αρκετά αμαρκάριστα σουτ και κάπως έτσι άλλαξε και η ροή του αγώνα.

Ομαδικά Στατιστικά 2ου Δεκαλέπτου

Σκορ Ημιχρόνου: 45 – 37

3ο Δεκάλεπτο

Η ανάπαυλα δεν βοήθησε την ομάδα μας, αρχικά τουλάχιστον. Η γηπεδούχος συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Αύξησε τη διαφορά πηγαίνοντάς την μέχρι τους 13 πόντους, (54 - 41) πέντε λεπτά περίπου πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Κάπου σε εκείνο το σημείο επήλθε η αφύπνιση. Το γνωστό πάθος που χαρακτηρίζει την ομάδα μας βγήκε στην επιφάνεια, όταν μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά έτρεξε ένα εκπληκτικό 13 – 0 ισοφαρίζοντας το σκορ με ένα καταπληκτικό Buzzer Beater του Πατσούρη, ανατρέποντας το εις βάρος της κλίμα. Η ΚούΠα Κιλκίς έπαιξε ώριμα, ψυχωμένα χωρίς κανένα λάθος, ήταν συνολικά εύστοχη, ενώ οι αιφνιδιασμοί που εκτέλεσε, προϊόν φυσικά της καλής της άμυνας, ήταν πετυχημένοι. Το παιχνίδι ισορρόπησε εκ νέου με τον Αετό να κλείνει το δεκάλεπτο με το ισχνό προβάδισμα του ενός πόντου.

Critical Point δεκαλέπτου: Ομάδα από μέταλλο

Με τον Μουστάκα τραυματία, με τον αρχηγό της οριστικά εκτός, με τον Αλέξανδρο Πατσούρη απροπόνητο λόγω θητείας και με το σκορ στο – 13, βρήκε τα αποθέματα και επέστρεψε στο ματς. Οι περισσότερες ομάδες θα το παρατούσαν, η δική μας όμως το έφερε σε ισορροπία, βάζοντας δύσκολα στο συντοπίτη.

Ομαδικά Στατιστικά 3ου Δεκαλέπτου

Σκορ 3ου Δεκαλέπτου: 60 – 59

4ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξαναέγινε ντέρμπυ. Η ΚούΠα Κιλκίς πέρασε μπροστά με 62 - 66 μετά από δυο αναπάντητα καλάθια των Δαμακούδη και Πατσούρη, δεν εδραίωσε ωστόσο αυτό το ισχνό προβάδισμα στα επόμενα λεπτά. Χάθηκε η συγκέντρωση, χάθηκαν πολλά ριμπάουντ ενώ γενικότερα η αμυντική συμπεριφορά των έξι προηγούμενων λεπτών όταν και έτρεξε ανάμεσα στα δυο δεκάλεπτα ένα επιμέρους απίστευτο 8 – 25, πήγε περίπατο, με τους ποιοτικούς Τολιόπουλο στην αρχή και Μπαξεβάνη στη συνέχεια να κάνουν πάρτι, ό πρώτος μέσα στο ζωγραφιστό με διεισδύσεις και σουτ από μέση απόσταση, ο δεύτερος με το τρίποντο και τις 6/6 βολές του τελευταίου δίλεπτου. Η απέλπιδα προσπάθεια του Μουστάκα να ανατρέψει την κατάσταση ειδικά όταν ο αντίπαλος ξέφυγε με 79 – 71 δυο λεπτά πριν τη λήξη, δεν στάθηκε αρκετή. Πλησίασε αλλά δεν έφτανε…

Critical Point δεκαλέπτου: Κούραση και…7 / 16

Εννιά χαμένες βολές στην τελευταία περίοδο. Σε ένα παιχνίδι που κρίνεται σε λεπτομέρειες. Έχει κάποιο ειδικό βάρος, όλο αυτό. Ήταν πλέον φανερό πως το παιχνίδι θα το έπαιρνε ο πιο φρέσκος, ο περισσότερος ξεκούραστος, αυτός που θα έκανε ουσιαστικά τα λιγότερα λάθη, είτε αυτά λέγονται λάθος επιλογές στην επίθεση, είτε αμυντική αδράνεια, είτε αστοχία στις βολές. Και τα τελευταία πέντε λεπτά η ομάδα με το καθαρότερο μυαλό ήταν αυτή του Αετού.

Ομαδικά Στατιστικά 4ου Δεκαλέπτου

Σκορ 4ου Δεκαλέπτου (Τελικό): 85 - 83

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τάσος Μουστάκας

Ο τύπος πέτυχε 12 από τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας του, όντας τραυματίας. Τι να πει κανείς για αυτό το παιδί. Πολέμησε με όλους, κέρδισε και έχασε μάχες, για 28 - 29 λεπτά, γέμισε τη στατιστική του με τα …πάντα, ωστόσο δεν ήταν αρκετό προκειμένου να φύγει νικητής. Δεν έχει σημασία αυτό, όσο το γεγονός πως έδωσε τα πάντα, όπως και το παράδειγμα στους νεότερους, πως τίποτα δεν κατακτιέται χωρίς πόνο και κόπο. Έβαλε την ομάδα πάνω από το εγώ, πάνω από την οικογένεια του, πάνω από όλους, έσφιξε τα δόντια και έπαιξε.

Θόδωρος Ποζίδης, Αλέξανδρος Πατσούρης

Ίδρωσε όσο κανένας άλλος. Έπαιξε τα περισσότερα λεπτά (34,8) από κάθε άλλον, μόχθησε σε επίθεση και άμυνα, έβαλε μερικά πανέμορφα καλάθια και έφυγε , ηττημένος αλλά περήφανα με ψηλά το κεφάλι αλλά και ικανοποιημένο σίγουρα όχι από το σκορ, αλλά από την προσπάθεια. Ο θοδωρής Ποζίδης ήταν από τους κορυφαίους για την ομάδα του.

Όταν βρει ρυθμό, θα είναι ασταμάτητος. Ο Αλέξανδρος έδειξε ξανά δείγματα του ταλέντου του. Κουράστηκε όμως από την υπερπροσπάθεια. Πήρε ριμπάουντ, έκοψε μπάλες μα έχασε και κρίσιμες βολές. Τα έδωσε όλα, όμως στο τέλος ηττήθηκε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η ομάδα παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, γυροφέρνει τη νίκη. Θα την πετύχει αυτό είναι σίγουρο. Έπαιξε καλά στην επίθεση, έμπαζε από παντού, εκτός ελαχίστων διαστημάτων στην άμυνα και έχασε ξανά ένα κάρο (19) βολές. Η γραμμή της φιλανθρωπίας για την ομάδα μας ενδεχομένως θα πρέπει να ονομαστεί γραμμή της αχαριστίας. Έχασε δίκαια από έναν πιο πλήρη αντίπαλο και …μπράβο του. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Το ταξίδι μας συνεχίζεται…

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Τσάτσης)

Μάτσκος, Θεογιάννης, Ποζίδης15(1τρ), Δαγκλιάρης 15(1τρ), Ψωμιάδης 6, Χρυσάφης 1, Χοτουμνίδης, Τσουλφαΐδης 12(1τρ), Πατσούρης 16(3τρ), Μουστάκας 18(1τρ), Δαμακούδης 5, Κώττης 2.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 20 – 19 / 45 – 37 / 60 – 59 / 85 – 83